Czy soki są zdrowe dla zębów?

2023-10-12
Czy soki są zdrowe dla zębów?

Nie ulega wątpliwości i wiele razy już to Wam udowodniliśmy, że regularne spożywanie świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych przyrządzanych za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej to niezwykle zdrowy nawyk, który pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, oczyścić go z toksyn, a tym samym również wzmocnić odporność i poprawić funkcjonowanie ciała w wielu obszarach. Nieufność i kontrowersje w kontekście picia soków budzi jednak zdrowie zębów. Czy picie soków rzeczywiście szkodzi naszym zębom? Czy soki wywierają niekorzystny wpływ na szkliwo? Co robić, aby picie soków było przyjemnością i nie stwarzało obaw o zdrowie jamy ustnej? Sprawdź!

Czy soki szkodzą zębom? Prawda czy mit?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna, gdyż soki mogą zarówno szkodzić, jak i wspomagać zdrowie naszej jamy ustnej. Prawdą więc jest, że świeżo wyciskane soki, zwłaszcza te z dużą zawartością owoców, mogą mieć zgubny wpływ na stan naszych zębów. Warto też wiedzieć, że jedzenie owoców w całości jest mniej szkodliwe dla zębów niż picie soków. Dlaczego tak się dzieje? Jak wiemy owoce, ale także warzywa zawierają cukier, czyli fruktozę. Fruktoza reaguje z bakteriami bytującymi w naszej jamie ustnej wytwarzając kwas, który może niszczyć ochronne szkliwo zębów i z biegiem czasu powodować próchnicę, nadwrażliwość, erozję szkliwa, a nawet chorobę dziąseł. Spożywając świeże owoce w całości nie doświadczymy tego zjawiska w takim natężeniu, gdyż cukier wiązany jest w błonniku, który wyciskarka wolnoobrotowa usuwa z soku jako odpad. W soku mamy też większą koncentrację cukru, gdyż z reguły wyciskamy sok z większej ilości owoców, niż bylibyśmy w stanie zjeść w całości. Długotrwałe narażanie zębów na działanie kwasów owocowych, których koncentracja w soku owocowym jest dość spora, sprawia, że szkliwo staje się cieńsze, słabsze, a także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej szkodliwe dla zębów są owoce zaliczane do grupy owoców kwaśnych takie, jak owoce cytrusowe, porzeczki, winogrona, ananasy, czy śliwki.

 

Podsumowując powyższe informacje, picie soków owocowych obniża pH jamy ustnej, co rzeczywiście sprzyja demineralizacji szkliwa oraz powstawaniu chorób zębów i dziąseł.

 

My zalecamy jednak spojrzeć na tę kwestię zdroworozsądkowo i nie rezygnować z picia soków tylko dlatego, że mogą powodować uszkodzenia zębów, a tym bardziej nie odbierać owocom ich wspaniałych właściwości prozdrowotnych. Zwróćmy uwagę na to, że jest cała masa innych produktów spożywczych spożywanych przez wiele osób codziennie, które obniżają pH jamy ustnej oraz zawierają spore ilości cukru, co również może powodować problemy z zębami. Należą do nich m. in.: wszystkie słodycze, słodkie napoje gazowane, napoje energetyczne, słodkie wypieki, białe pieczywo, makarony, ryż, słone przekąski, a nawet mleko. Bakterie w jamie ustnej żywią się cukrami zawartymi w tych produktach i produkują kwas mlekowy, który uszkadza zęby. W dodatku wiele z nich jest tak naprawdę bezwartościowa w kontekście zawartości witamin, czy minerałów. Co więcej, takie produkty, jak batony, kolorowe żelki, lizaki, napoje typu cola, chipsy, czy krakersy zasadniczo szkodzą nie tylko zębom, ale również całemu organizmowi. Owoce i soki owocowe są ich całkowitym przeciwieństwem. Mimo, iż zewnętrznie mogą wywierać szkodliwy wpływ na stan uzębienia, to oprócz tego niosą za sobą szereg korzyści zdrowotnych, które paradoksalnie wpływają nie tylko na całe nasze ciało, ale także na zdrowie naszych zębów i dziąseł od środka.

 

Owoce to wielkie bogactwo antyoksydantów, witamin i minerałów, które właśnie od środka dbają o prawidłową remineralizację szkliwa, w którym odbywa się ciągły obieg minerałów, m. in. wapnia i fosforu. Czarna porzeczka, pomarańcza, kiwi, morela, mandarynka zawierają spore pokłady wapnia. Wiśnia, morela, grejpfrut, malina, jeżyna to z kolei dobre źródło fosforu. Jeśli dodatkowo dodamy do soku trochę zieleniny, np. jarmużu, natki pietruszki, czy szpinaku to uzyskamy super zdrowotny koktajl dla całego ciała, w tym również dla zębów.

 

Większość owoców zawiera także dużo witaminy C i innych antyoksydantów, które wykazują właściwości wzmacniające dziąsła i chroniące tkanki miękkie przed stanami zapalnymi i infekcjami zębów. Z kolei kwas jabłkowy zawarty np. w jabłkach, gruszkach, czereśniach, czy morelach wspomaga proces rozjaśniania zębów i usuwa niektóre przebarwienia. Również brzoskwinie mają dobry wpływ na nasze zęby, gdyż ich spożywanie neutralizuje kwasy zawarte w owocach kwaśnych. Podobne działanie ma też arbuz, mango, papaja, melon i awokado.

Jak zminimalizować szkodliwy wpływ soków na zęby?

 

Jeszcze raz podkreślamy, że soki to superpokarm, z którego absolutnie nie należy rezygnować ze strachu o stan zębów, a który raczej powinien znaleźć się w regularnym jadłospisie każdego z nas. Istnieją też skuteczne sposoby na to, aby zminimalizować szkodliwy wpływ soków na szkliwo zębów. Przede wszystkim warto pić soki przez słomkę, co pozwala ograniczyć kontakt kwasów z powierzchnią zębów. Od razu po wypiciu soku, przepłucz jamę ustną czystą wodą lub wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, która zadziała na zęby alkalizująco, zneutralizuje działanie kwasów oraz przywróci jamie ustnej prawidłowe pH. Pamiętaj! Nigdy nie myj zębów od razu po spożyciu soku! Kwas owocowy zmiękcza szkliwo, a pocieranie go szczoteczką może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Mycie zębów jest zalecane nie wcześniej niż po 30 minutach od wypicia. Jeśli masz słabe zęby, pij soki w porze obiadowej, kiedy występuje największe wydzielanie śliny. Ślina zawiera enzym o nazwie amylaza, który odpowiada za wstępny rozkład cukrów, a ponadto posiada właściwości antybakteryjne. Bezpośrednio po wypiciu świeżo wyciskanego soku możesz też sięgnąć po gumę lub cukierka z ksylitolem, który wykazuje silne właściwości przeciwpróchnicze i redukuje szkodliwy wpływ kwasów na szkliwo.

 

Jak się okazuje, świeżo wyciskane soki nie są dla zębów takie straszne, jak nam malują. Jeśli będziesz trzymał się określonych zasad, a w dodatku ograniczysz spożycie niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów, które tworzą w jamie ustnej środowisko kwaśne, to Twoje zęby nie powinny doświadczać żadnych poważnych dolegliwości, czy uszkodzeń. Pij soki na zdrowie i smacznego!

pixel