Jak przeprowadzić wiosenny detoks na sokach?

2023-04-26
Jak przeprowadzić wiosenny detoks na sokach?

Detoks na sokach to coraz powszechniejsza metoda oczyszczania organizmu, która zdobywa szerokie grono miłośników na całym świecie. Okres wiosenny szczególnie sprzyja odnowie ciała po zimie i zmianie nawyków żywieniowych. Ograniczenie przyjmowania posiłków stałych na korzyść soków może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy samopoczucia i utraty zbędnych kilogramów oraz pozwala nasycić organizm ogromną ilością składników odżywczych. Dowiedz się, dlaczego warto przeprowadzić wiosenny detoks na sokach, jak prawidłowo go wykonać oraz jakich efektów możesz się spodziewać po zakończonej kuracji.

Czym jest dieta sokowa?

Detoks lub inaczej post sokowy to rodzaj ścisłej, okresowej diety polegającej na przyjmowaniu jedynie pokarmów płynnych w postaci soków owocowo-warzywnych i całkowitym wyeliminowaniu posiłków stałych. W zależności od stanu organizmu, jakości codziennego odżywiania oraz doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu terapii, dieta sokowa może trwać od 1 dnia do nawet kilku tygodni. Jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i pozbycie się złogów zalegających w jelitach, co bardzo często pozwala pozbyć się wielu dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego warto oczyszczać organizm sokami?

Oczyszczanie organizmu sokami wskazane jest zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny. Po długiej i chłodnej zimie zwykle czujemy się przemęczeni, pozbawieni energii i ociężali. Niektórzy skarżą się także na takie objawy, jak obniżenie koncentracji, zniechęcenie, senność, brak motywacji do działania, obniżenie nastroju i mgła mózgowa. Takie symptomy mogą być powodowane przez wiele czynników i niestety w naszym klimacie są one dość powszechne. Wynikają m.in. z niedostatecznej dawki słońca, braku aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, picia za małych ilości wody oraz ograniczonej dostępności do świeżych sezonowych owoców i warzyw. Zimą nasza dieta bazuje na bardziej kalorycznych i treściwych pokarmach, najczęściej gotowanych, pieczonych lub smażonych, które mają naturę rozgrzewającą. U wielu osób surowizna stanowi jedynie dodatek do zimowej diety lub w ogóle jest pomijana, a przecież to właśnie nieprzetworzone, naturalne produkty roślinne mają największą moc oczyszczania organizmu z toksyn oraz dostarczają cennych witamin, minerałów, żywych enzymów i antyoksydantów, które odgrywają kluczową rolę w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej, a także wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej naszego ciała. Detoks na sokach może pomóc nam oczyścić jelita, odciążyć układ trawienny, zrzucić zbędne kilogramy nagromadzone zimą, wzmocnić odporność i przywrócić harmonię organizmu na poziomie fizycznym i umysłowym.

Jak przygotować się do swojego pierwszego detoksu sokowego?

Detoks sokowy może być zbawienny dla ciała i dawać niesamowite efekty. Nie warto jednak porywać się z przysłowiową motyką na słońce i z diety opartej o smażone potrawy, fast foody i słodkie napoje z dnia na dzień przerzucić się na same soki. W ten sposób możesz sobie tylko zaszkodzić, a co więcej, szybko zniechęcić się do takiego sposobu oczyszczania i wrócisz do starych nawyków żywieniowych, które nie będą na dłuższą metę służyły Twojemu zdrowiu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że detoks sokowy jest wyjściem ze strefy komfortu i nie zawsze początki nowego stylu życia będą dla Ciebie przyjemne. Odstawienie stałych pokarmów i ograniczenie jadłospisu do samych soków będzie na pewno szokiem dla Twojego organizmu, zwłaszcza, jeśli planujesz pierwszy taki post w swoim życiu. Poświęć więc chociaż kilka dni na odpowiednie przygotowanie nie tylko swojego ciała, ale i swojej głowy na podjęcie wyzwania, jakim jest post sokowy. W końcu planujesz odnieść sukces i masz jakiś konkretny powód, dla którego chcesz przeprowadzić detoks.

 

Minimum tydzień przed rozpoczęciem procesu stopniowo rezygnuj z mięsa, nabiału, pieczywa, słodyczy, alkoholu i kawy. Każdy dzień rozpoczynaj od szklanki wody z cytryną lub kubka ulubionej ziołowej herbaty. Pij dużo wody oraz ogranicz kaloryczność i ciężkość jedzonych posiłków. Najlepiej, gdybyś spożywał sałatki warzywne z ulubionym dressingiem, kaszę jaglaną z parowanymi warzywami, warzywa pieczone, lekkie zupy, koktajle owoce w dowolnej ilości i oczywiście soki. Tak, soki podczas fazy przygotowawczej powinny towarzyszyć Ci codziennie. Możesz nimi zastępować śniadania lub kolacje i eksperymentować z ulubionymi kompozycjami. Już taka zmiana może przynieść widoczną poprawę Twojego samopoczucia i przestawi organizm na tory oczyszczania, a Ty będziesz miał okazję zaobserwować, jak reagujesz na takie ograniczenia.

 

W tym czasie na tyle, na ile to możliwe oczyść lodówkę i spiżarnię z produktów, które mogą zachęcać Cię do złamania zasad diety. Zgromadź za to takie, które sprzyjają oczyszczaniu i które Ci smakują. Tylko powolne wejście w detoks sokowy gwarantuje sukces i trwałe rezultaty. Zbyt gwałtowna zmiana może wywołać uczucie zmęczenia, bóle głowy, stany podgorączkowe, mdłości, a także bóle niewiadomego pochodzenia, co ostatecznie przełoży się na rezygnację z postu. Takie objawy zwykle są wynikiem zanieczyszczenia tkanek i nagromadzenia dużej ilości toksyn w organizmie, które właśnie zaczęły się uwalniać. Pamiętaj, im zdrowsza dieta na co dzień, tym mniej nagromadzonych toksyn w Twoim ciele i tym łatwiej będzie przebiegał każdy kolejny detoks sokowy – bezobjawowo i z pożytkiem dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia.

Detoks sokowy - jakie są zasady?

Gdy będziesz gotowy na ograniczenie swojego jadłospisu do samych soków, wybierz taki dzień, w którym nie musisz się spieszyć i możesz przeznaczyć dużo czasu na odpoczynek. Tak, jak w etapie przygotowawczym, pierwszy dzień detoksu rozpocznij od wypicia szklanki wody z cytryną. Rozplanuj swoje sokowe posiłki tak, aby oddzielały je 2-3 godzinne przerwy. Nie dopuszczaj do powstania uczucia głodu. W pierwszej części dnia spożywaj soki bazujące na owocach, które są doskonałym źródłem węglowodanów i niezbędnym paliwem dla mózgu. Na kolejne posiłki wybieraj soki warzywne z dodatkiem niskokalorycznych owoców. Każdy sok wypijaj powoli i małymi łykami.

 

W czasie detoksu zadbaj o regularne wypróżnienia i unikaj nadmiernej aktywności fizycznej. Spacery, czy spokojna jazda na rowerze są za to jak najbardziej wskazane. Ruch na świeżym powietrzu pomoże Ci dotlenić organizm oraz podkręci metabolizm. Możesz też korzystać z sauny, która pobudzi krążenie krwi i przyspieszy usuwanie toksyn z organizmu.

 

Soki najlepiej jest przygotowywać na bieżąco i wypijać od razu, gdyż wtedy są najbardziej wartościowe. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przechowuj swoje soki w lodówce maksymalnie do 24-48 godzin. W przepisach na soki uwzględnij swoje upodobania smakowe, ale zadbaj także o różnorodność.

Detoks sokowy - jakich składników użyć?

Wiosna to czas rozkwitu roślinności. Mimo, że w marcu i kwietniu nie mamy jeszcze dostępu do polskich, słodkich truskawek, czereśni, porzeczek, malin, pomidorów, czy papryk, to możemy korzystać z bogactwa nowalijek, a także warzyw i owoców importowanych.

 

Jako składniki soków owocowych śmiało wybieraj więc pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki, ananasy, melony, granaty, kiwi oraz nasze pyszne, lokalne jabłka i gruszki, które są dostępne przez cały rok. Soki warzywne możesz wyciskać z warzyw korzeniowych, np. marchwi lub buraków, warzyw kapustnych takich, jak jarmuż, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta włoska, brokuły, warzyw owocowych, w tym pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i dyni oraz oczywiście bogatych w chlorofil i antyoksydanty warzyw liściastych, których wczesną wiosną mamy już pod dostatkiem. Nadadzą się tutaj wszystkie rodzaje sałat: masłowa, lodowa, rzymska, endywia, radicchio, a także roszponka, rukola i szpinak. Nie zapominaj również o takich wczesnowiosennych warzywach, jak rzodkiewka, rabarbar, botwinka, nać pietruszki oraz o kiełkach lucerny, brokuła, czy rzeżuchy. Dobrze, jeśli chociaż jeden sok wypijamy w ciągu dnia zawiera łodygi i liście selera naciowego. Nie wszyscy przepadają za smakiem tego warzywa, ale nie warto pomijać go w procesie detoksu ze względu na jego silne działanie odtruwające i alkalizujące organizm.

 

Do soków możesz dodawać także przyprawy i zioła, takie, jak imbir, kurkuma, cynamon, mięta lub bazylia, które poprawiają metabolizm, wykazują działanie przeciwzapalne i pomagają wymiatać wolne rodniki z organizmu. Wczesna wiosna to również czas zbioru ziół łąkowych: pokrzywy, rumianku, czy mniszka lekarskiego stanowiących fantastyczny dodatek do soków o wielu prozdrowotnych właściwościach.

Dieta sokowa wyciskarka czy sokowirówka?

Jeżeli jesteś w posiadaniu sokowirówki i na razie nie możesz pozwolić sobie na zakup nowego urządzenia, to i tak warto przeprowadzić detoks na sokach, odciążyć system trawienny i nieco zresetować swój organizm na wiosnę. Jesteśmy jednak pewni, że z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej osiągniesz dużo lepsze efekty oczyszczania i odbudowy ciała, dlatego z całym przekonaniem rekomendujemy detoks sokowy z wyciskarką wolnoobrotową.

 

Działanie wyciskarki wolnoobrotowej takiej, jak Kuvings Revo830 opiera się na mechanizmie wyciskania wolnoobrotowego. Co to oznacza w praktyce? Składniki soków nie są siekane, jak w przypadku tradycyjnej sokowirówki, a bardzo dokładnie i delikatnie miażdżone przez wałek ślimakowy bez użycia ostrzy. Ta innowacyjna metoda wyciskania pozwala uzyskać sok tłoczony na zimno zachowujący wszystkie cenne substancje odżywcze, które ulegają procesom utleniania podczas pracy sokowirówki. Dzięki wyciskarce otrzymujemy pełnowartościowy sok o idealnie aksamitnej konsystencji i wyciśnięty z wybranych składników niemal do ostatniej kropli. Jej zaletą jest więc wydajność i czystość soku, ale także możliwość wyciskania soku z zielonych liści, z którymi zwykła sokowirówka nie ma szansy sobie poradzić.

Jak długo można stosować detoks sokowy?

Detoks sokowy, w zależności od potrzeb i oceny stanu organizmu, może trwać od 1 dnia do nawet kilku tygodni. Osoby początkujące nie powinny rzucać się na głęboką wodę. Przy pierwszej próbie wystarczą 1-3 dni detoksu sokowego. W miarę przyzwyczajania się do takiej formy oczyszczania, proces ten można wydłużyć do 5 lub maksymalnie 7 dni. Dłuższe posty zarezerwowane są dla osób, które mają już doświadczenie w przeprowadzaniu detoksów sokowych i które nie cierpią na żadne przewlekłe choroby. Wszystkie dłuższe formy oczyszczania najlepiej jest przeprowadzać pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Detoks sokowy - efekty

Czego możesz spodziewać się po przeprowadzeniu kilkudniowego procesu sokowego?

 

  • Przede wszystkim odciążysz swój układ pokarmowy od ciągłego trawienia, a Twoja energia zostanie przekierowana na usprawnienie funkcjonowania innych narządów.

  • Substancje odżywcze z soków wchłaniane są niemal natychmiastowo do krwiobiegu zapewniając organizmowi zastrzyk energii dużo bardziej efektywny niż po wypiciu filiżanki mocno stymulującej kawy, która działa “na chwilę”.

  • Oczyścisz swoje ciało z toksyn, usprawnisz trawienie i usuniesz złogi jelitowe, które mogą być przyczyną Twojego złego samopoczucia.

  • Przywrócisz organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Zakwaszony organizm jest źródłem i przyczyną powstawania wielu dolegliwości oraz chorób cywilizacyjnych.

  • Stracisz zbędne kilogramy. Czy wiesz, że w tkance tłuszczowej magazynowane są toksyny?

  • Wzmocnisz odporność. Dzięki dostarczeniu organizmowi ogromnej porcji witamin, związków mineralnych i antyoksydantów Twój układ immunologiczny sprawniej będzie zwalczać patogeny i chronić Cię przed rozwojem chorób.

  • Poprawisz florę bakteryjną jelit. Świeżo wyciskane soki są naturalnym wsparciem dla flory bakteryjnej jelit, poprawiają jej różnorodność oraz pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowego mikrobiomu.

  • Odmłodzisz się. Ogromna zawartość antyoksydantów w sokach owocowo-warzywnych odmładza komórki Twojego ciała, a tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Nawet po kilkudniowym detoksie sokowym możesz zauważyć poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.

  • Wyregulujesz ciśnienie krwi i obniżysz poziom złego cholesterolu.

  • Będziesz tryskać energią i witalnością.

  • Zmienisz nawyki żywieniowe. Detoks sokowy zresetuje Twoje przyzwyczajenia żywieniowe i pozwoli Ci inaczej spojrzeć na swoją dietę. Masz szansę na stałe zrezygnować ze słodyczy, tłustych i ciężkostrawnych potraw i alkoholu. Po prostu nie będziesz miał na nie ochoty.

  • Zyskasz lepszą jakość snu i będziesz budził się wypoczęty bez budzika.

  • Zaczniesz obserwować reakcje swojego ciała na różne pokarmy i staniesz się prawdziwym ekspertem w kwestii odżywiania.

Dieta sokowa - przeciwwskazania

Detoks sokowy nie jest wskazany dla wszystkich. Kobiety w ciąży i karmiące piersią stanowczo muszą odłożyć w czasie wszelkie próby oczyszczania organizmu. Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny bardzo ostrożnie podchodzić do tematu detoksów sokowych i nigdy nie przeprowadzać oczyszczania na własną rękę, a tylko za zgodą lekarza prowadzącego i pod jego ścisłą kontrolą. Detoks sokowy może nie być też odpowiedni dla osób ciężko pracujących fizycznie lub intensywnie uprawiających sport. Niska podaż kalorii w czasie postu na sokach może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Post sokowy - przepisy

Jeśli nie masz pomysłów na swój wiosenny detoks sokowy, zainspiruj się naszymi przepisami na smaczne, pełne witamin i minerałów, oczyszczające soki.

  1. Zielony detoks

  • 2 zielone ogórki

  • 1 zielone jabłko

  • ½ cytryny

  • 2 garście szpinaku

  • 1 pęczek natki pietruszki

  1. Jarmużowo-selerowe oczyszczanie

  • 2 jabłka

  • 1 ogórek zielony

  • 2 łodygi selera naciowego

  • 1 garść jarmużu

  1. Energetyzujący ananas

  • ½ ananasa

  • 1 cytryna

  • 1 pomarańcza

  1. Botwinkowa uczta

  • 1 pęczek botwinki (liście + buraczki)

  • 1 gruszka

  • 1 jabłko

  • ½ cytryny

  1. Oczyszczająca moc kiełek

  • 3 plastry ananasa

  • 1 jabłko

  • ½ szklanki kiełków brokuła

  • ½ szklanki kiełków rzodkiewki

pixel