Jak zrobić mleko roślinne z wyciskarki?

2023-05-10
Jak zrobić mleko roślinne z wyciskarki?

Wyciskarka wolnoobrotowa taka, jak Kuvings Revo830 to urządzenie, które większości z nas kojarzy się z przygotowywaniem zdrowych, odżywczych i pełnowartościowych soków z owoców, warzyw i ziół. O zaletach soków otrzymywanych za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej niejednokrotnie pisaliśmy na naszym blogu, ale czy wiedziałeś, że dzięki temu uniwersalnemu sprzętowi możesz przyrządzić także naturalne mleko roślinne domowej roboty? Jeśli jesteś w posiadaniu tej fantastycznej maszyny już nigdy nie będziesz musiał wydawać krocia na sklepowe mleko w kartonie. Z wyciskarką wolnoobrotową napój migdałowy, owsiany, kokosowy, jaglany, czy ryżowy przyrządzisz dosłownie w kilka chwil. Sprawdź, jak zrobić domowe mleko roślinne z różnych surowców i dlaczego warto pić napoje własnej produkcji.

Jak zrobić mleko roślinne w domu?

Istnieje kilka sposobów na zrobienie domowego mleka roślinnego w domu. Żaden z nich nie jest jednak na tyle szybki, komfortowy i satysfakcjonujący, jak ten z wykorzystaniem wyciskarki wolnoobrotowej. Tradycyjny sposób zakłada moczenie wybranego surowca przez określony czas, a następnie dość długie miksowanie go z wodą. Potem należy przecedzić powstały płyn przez sitko wyłożone gazą, aby pozbyć się niezmielonych kawałków i przelać gotowe mleko do butelki. Technika ta jest prosta, ale niestety pracochłonna i wieloetapowa, co może zniechęcać do robienia mleka roślinnego osoby, które nie narzekają na nadmiar wolnego czasu. Nie wspominając już o efektach ubocznych w postaci zabrudzeń na blacie spowodowanych rozchlapywaniem płynu, zwłaszcza podczas miksowania mleka blenderem ręcznym.

 

My proponujemy Ci dużo bardziej efektywne rozwiązanie na przygotowanie domowego mleka roślinnego z użyciem wyciskarki wolnoobrotowej. Wystarczy, że namoczysz 1 szklankę wybranego surowca, a następnie przepuścisz go przez wyciskarkę z dodatkiem wody. Ilość wody zależy od tego, jak gęste mleko chcesz otrzymać. Moczenie orzechów, ziaren, czy pestek to bardzo ważny krok, którego nie należy pomijać. W innym przypadku możesz uszkodzić urządzenie. Proces moczenia zmiękcza surowiec i sprawia, że łatwiej wycisnąć z niego sok.

Z czego można zrobić mleko roślinne za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej?

Mleko roślinne domowej roboty możesz przygotować z wielu różnych produktów. Wykorzystaj dowolne orzechy, pestki, ryż, soję lub kaszę. Do najpopularniejszych napojów roślinnych, które możesz spotkać w sklepach spożywczych lub ze zdrową żywnością zalicza się mleko sojowe, owsiane, migdałowe, orkiszowe, jaglane, ryżowe lub kokosowe. Każde z nich przyrządzisz we własnej kuchni z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Możesz także eksperymentować z mniej popularnymi smakami. Wypróbuj mleko z orzechów włoskich lub pekan. Przetestuj, jak smakuje napój z komosy ryżowej, płatków jęczmiennych, nasion konopii, kaszy gryczanej, sezamu lub pestek słonecznika.

Dodatki smakowe do mleka roślinnego

Smak mleka roślinnego możesz wzbogacać dowolnymi dodatkami. Jako zamiennik cukru użyj daktyli, suszonych moreli, ksylitolu, syropu z agawy lub syropu klonowego. Wanilia i cynamon nadadzą napojowi słodko-korzennego aromatu. Przygotuj mleko czekoladowe z dodatkiem kakao, zielony napój roślinny z matchą lub słynne złote mleko o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym z kurkumą, imbirem, cynamonem i goździkami.

Czy mleko roślinne z wyciskarki jest zdrowsze niż to w kartonie?

Mleko roślinne przygotowane w domu może być zdrowszą alternatywą dla napoju kupnego. Dotyczy to przede wszystkich tych produktów sklepowych, których skład budzi wątpliwości lub jest zbyt długi. Jeśli na etykiecie mleka roślinnego widzisz takie składniki, jak cukier, karagen, guma guar, guma ksantanowa, fosforany, czy węglan wapnia to lepiej poszukać godniejszego zastępcy. Co prawda, wspomniane dodatki do żywności uznawane są za w pełni bezpieczne dla zdrowia, ale jednak są to syntetyczne substancje, które w większych ilościach mogą powodować skutki uboczne. Lepiej więc ich unikać i sięgnąć po 100% naturalne mleko roślinne przyrządzone samodzielnie w domu. Z kolei zaletą niektórych sklepowych napojów roślinnych jest wzbogacenie ich składu o witaminy, np. witaminę B12, zalecaną do suplementacji w diecie wegańskiej lub minerały takie, jak wapń potrzebny w diecie bezmlecznej. Pamiętajmy jednak, że zawartość tych składników w napoju roślinnym jest niewystarczająca, aby uzupełnić niedobory, dlatego nie warto się tym sugerować, a po prostu zadbać o zbilansowaną dietę i zakup wysokiej jakości suplementów.

Mleko roślinne z wyciskarki - zalety

Mleko roślinne przygotowane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie i Twojej rodziny. Miksując surowiec blenderem ręcznym lub kielichowym, a następnie przecedzając mleko przez sitko wyłożone gazą uzyskasz podobny rezultat w smaku i konsystencji. Wiedz jednak, że ten sposób może prowadzić do obniżenia jakości produktu końcowego. Blender rozdrabnia składniki za pomocą ostrzy powodując utlenianie cennych substancji odżywczych. Wyciskarka w przeciwieństwie do blendera nie ma ostrzy i nie sieka składników. Jej działanie oparte jest na zasadzie prasy i powolnego miażdżenia składników bez ich nagrzewania. To pozwala zachować wszystkie cenne witaminy i minerały zawarte w nasionach, pestkach, ziarnach, czy kaszy. A jakie są inne zalety mleka roślinnego z wyciskarki?

 

  • Domowe mleko roślinne przygotowane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej jest 100% naturalne i ma krótki, prosty skład. Nie zawiera zbędnych dodatków w postaci cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, barwników, substancji zagęszczających, regulatorów kwasowości, konserwantów itp. Sam przyrządzasz swoje mleko i decydujesz o składnikach, więc sam wiesz, co pijesz i dodajesz do swojej owsianki.

  • Jest zawsze idealnie świeże i możesz przygotować tyle porcji mleka, ile aktualnie potrzebujesz.

  • Smak domowego mleka roślinnego dostosowujesz do swoich upodobań. Sam wybierasz surowiec oraz wzbogacasz smak i aromat napoju ulubionymi dodatkami.

  • Mleko roślinne z wyciskarki cechuje się idealną konsystencją. Jest kremowe, gładkie i bez grudek.

  • Jego przygotowanie jest szybkie i proste, bez miksowania, przecedzania, czyszczenia powierzchni kuchennych i wielu naczyń.

  • Mleko roślinne z wyciskarki to świetna baza do domowych owsianek, jaglanek, gryczanek, granoli, placków, naleśników, omletów, gofrów, ciast, muffinek, czy kakao.

  • Domowe mleko roślinne jest tańsze od kupnego. Aby zrobić 1 litr mleka owsianego potrzebujesz jedynie 200 g płatków owsianych, których cena za 0,5 kg wynosi zaledwie kilka złotych.

  • Kupne napoje roślinne zawierają zwykle zaledwie kilka procent surowca. Mleko z wyciskarki to ok. 20% orzechów, ryżu, kaszy czy innego składnika, które wybierzesz na bazę do swojego napoju. To również oznacza, że wartość odżywcza domowego mleka jest dużo wyższa niż tego z kartonu.

Jak wykorzystać pulpę po mleku roślinnym?

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z pulpą powstałą po wyciskaniu mleka, to wiedz, że może ona stanowić doskonały dodatek do domowej granoli, musli, ciastek zbożowych, kulek mocy, placków, czy naleśników. Pulpą z orzechów, pestek lub ziaren możesz zagęszczać zupy i dressingi, dodawać ją do sosów i deserów czy wykorzystać jako bazę do past kanapkowych, czy roślinnych twarożków.

Jak przechowywać mleko roślinne z wyciskarki?

Mleko roślinne z wyciskarki najlepiej przechowywać w szklanej butelce ze szczelną nakrętką nie dłużej niż 3-4 dni. Po odstaniu kilku godzin napój może się rozwarstwić, ale jest to naturalny proces oddzielenia tłuszczu od wody, który nie powinien Cię niepokoić. Do napojów kupnych dodawane są zagęszczacze, dzięki czemu nie obserwujemy tego zjawiska. Aby przywrócić pożądaną konsystencję produktu, wystarczy przed użyciem wstrząsnąć butelką.

Mleko roślinne z wyciskarki - przepisy

Jeżeli już przekonaliśmy Cię do samodzielnego robienia mleka roślinnego za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, czas abyś poznał kilka sprawdzonych przepisów, wśród których z pewnością znajdziesz swój ulubiony, który zostanie z Tobą na dłużej.

Domowe mleko kokosowe

Składniki:

  • 1,5 szklanki wiórków kokosowych (zwykłych lub bio)

  • 4 szklanki zimnej, przefiltrowanej lub przegotowanej wody

 

Przygotowanie:

Wiórki kokosowe zalej wodą i odstaw do namoczenia na 6 godzin. Po tym czasie powoli przekładaj wiórki kokosowe wraz z wodą do wlotu wyciskarki i poczekaj, aż cały płyn spłynie do pojemnika. To naprawdę tak proste!

Cynamonowe mleko owsiane

Składniki:

  • 2 szklanki płatków owsianych

  • 4 szklanki zimnej, przegotowanej lub przefiltrowanej wody

  • ½ łyżeczki cynamonu

  • 1 łyżka sproszkowanych daktyli.

 

Przygotowanie:

Płatki owsiane zalej 2 szklankami wody i odstaw do namoczenia na minimum 6 godzin. Gdy płatki wchłoną cały płyn, pod koniec moczenia możesz dodać jeszcze 2 szklanki wody. Porcjami przepuszczaj namoczone płatki z wodą przez wyciskarkę, aż wykorzystasz cały surowiec. Do gotowego mleka owsianego dodaj cynamon i sproszkowane daktyle. Dokładnie wymieszaj łyżką, trzepaczką lub rózgą. Gotowe!

Mleko migdałowe z kurkumą

Składniki:

  • 1 szklanka blanszowanych migdałów

  • 4 szklanki zimnej, przegotowanej lub przefiltrowanej wody + woda do namoczenia

  • 1 łyżka syropu z agawy

  • 1 cm kłącza kurkumy

 

Przygotowanie:

Migdały zalej wodą i odstaw do namoczenia na minimum 12 godzin. Po tym czasie wylej wodę i przepłucz orzechy pod bieżącą wodą. To ważny krok w przypadku produkowania mleka z orzechów. Moczenie rozkłada kwas fitynowy, który blokuje wchłanianie niektórych składników mineralnych do organizmu np. wapnia, żelaza i cynku. Gdy ten proces masz za sobą, małymi porcjami przekładaj migdały do wlotu wyciskarki i dolewaj wodę. Nie zapominaj o zatkaniu wlotu wyciskarki, aby woda z sokiem z migdałów dobrze się połączyły. W międzyczasie dodaj też kłącze kurkumy. Gdy mleko jest gotowe wzbogać jego smak odrobiną słodyczy czyli syropem z agawy. Dokładnie wymieszaj.

Czekoladowe mleko ryżowe

Składniki:

  • 2 szklanki ryżu, np. basmati

  • 4 szklanki zimnej, przefiltrowanej lub przegotowanej wody + woda do namoczenia

  • 2 łyżki kakao lub karobu

  • 2 łyżki syropu daktylowego

 

Przygotowanie:

Ryż zalej zimną wodą i odstaw do namoczenia na całą noc. Następnego dnia przepłucz ryż pod bieżącą wodą. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru skrobi. Namoczony ryż porcjami przekładaj do wlotu wyciskarki stopniowo dolewając wodę. Gdy mleko jest gotowe, dodaj do niego kakao i syrop daktylowy. Porządnie wymieszaj składniki. Aby kakao dobrze się rozpuściło możesz pomóc sobie blenderem lub delikatnie podgrzać napój.

Mleko sojowe

Składniki:

  • 1 szklanka soi

  • 4 szklanki zimnej, przegotowanej lub przefiltrowanej wody + woda do namoczenia

  • 1 łyżka syropu klonowego

 

Przygotowanie:

Ziarna soi zalej wodą i odstaw do namoczenia na 12 godzin. Co jakiś czas sprawdzaj jej poziom. Wszystkie nasiona powinny być pod powierzchnią wody. Jeśli tak nie jest możesz dodać dodatkową porcję wody. Po tym czasie nasiona powinny podwoić swoją objętość i są gotowe do użycia. Małymi porcjami przekładaj soję do wlotu wyciskarki i stopniowo dolewaj wodę. Pamiętaj, by otwór do wylotu płynu był zamknięty. Gdy wszystkie nasiona zostaną przetworzone, powstały płyn przelej do rondelka i gotuj przez 10 minut. Dodaj syrop klonowy, wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Gotowe.

Waniliowe mleko jaglane

Składniki:

  • 2 szklanki suchej kaszy jaglanej

  • 4 szklanki zimnej, przegotowanej lub przefiltrowanej wody + woda do gotowania

  • nasiona z 1 laski wanilii

  • 1 łyżka ksylitolu

 

Przygotowanie:

Kaszę przepłucz na sicie zimną wodą, a następnie przelej wrzątkiem. W ten sposób pozbędziesz się goryczy. W następnym kroku mocz kaszę w zimnej wodzie przez minimum 12 godzin. Przekładaj kaszę porcjami do wlotu wyciskarki i stopniowo dolewaj wodę. Wylew musi być zamknięty. Gdy zużyjesz cały surowiec, powstały płyn przelej do rondelka i gotuj przez 2 minuty. Dodaj nasiona wanilii i ksylitol. Dokładnie wymieszaj. Gotowe!

 

To tylko kilka przepisów na domowe napoje roślinne z wyciskarki. Pamiętaj, że swój napój możesz wzbogacać dowolnymi dodatkami i tworzyć kombinacje napojów z różnych surowców. Wypróbuj mleko kokosowo-ryżowe, migdałowo-owsiane, czy sojowo-ryżowe. Baw się smakami, eksperymentuj i w pełni wykorzystaj potencjał swojej wyciskarki wolnoobrotowej.

pixel