Jak zrobić orzeźwiające lemoniady w wyciskarce?

2023-08-30
Jak zrobić orzeźwiające lemoniady w wyciskarce?

Co najlepiej chłodzi latem? Lody i oczywiście domowa lemoniada, która znakomicie zaspokaja pragnienie, doskonale nawadnia, a w dodatku uzupełnia poziom elektrolitów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Domowe, orzeźwiające i najsmaczniejsze lemoniady możesz przygotować w zaledwie kilka chwil z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Wystarczy, że w Twojej lodówce znajduje się trochę owoców, w zamrażarce masz kilka kostek lodu, a w kranie bieżącą wodę! Poznaj przepisy na najlepsze domowe lemoniady z wyciskarki wolnoobrotowej i dowiedz się, czemu warto pić ten napój latem.

 

Lemoniada - co to za napój?

W zasadzie każdy z nas wie, czym jest lemoniada, gdyż napój ten ma dość długą tradycję. Lemoniada to, jak sama nazwa wskazuje, kwaskowaty napój przygotowywany na bazie cytryn, wody i cukru. Wiele osób pamięta ją z czasów beztroskiego dzieciństwa, gdy na osiedlowych podwórkach można było kupić kubek cytrynowej lemoniady z cukrem od grupki znajomych dzieci, które chciały zarobić kilka złotych na lody kulkowe lub Bambino. W latach 80. w sklepach była dostępna też tzw. cytronada sprzedawana w foliowej torebce, którą należało przebić dołączoną słomką i wypić napój bezpośrednio z opakowania. Równie popularna w okresie PRL była także gazowana oranżada w szklanych butelkach o landrynkowym smaku składająca się z wody, cukru lub syropu i soku pomarańczowego.

 

Obecnie lemoniadami nazywa się dużo szerszą grupę napojów, które mogą być przyrządzane z różnych rodzajów owoców. Dzisiejsze lemoniady zwykle nie mają nic wspólnego z popularną cytronadą, czy oranżadą z czasów PRL. Szeroka dostępność naturalnych składników sprawia, że możemy przygotować pyszną, zdrową lemoniadę o wspaniałych właściwościach nawadniających i gaszących pragnienie.

 

Lemoniada - naturalny izotonik

W czym tkwi fenomen lemoniady? Może się zdziwisz, ale nie tylko w jej smaku, który uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Lemoniada ma bowiem szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Ze względu na zawartość soku z cytryny lub pomarańczy oraz dodatek innych owoców, lemoniada stanowi bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów, w tym wspierającej odporność witaminy C, która wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego i układu kostnego. Co więcej, lemoniada z dodatkiem np. kawałków arbuza, truskawek, malin, czy jagód zawiera cenne związki organiczne, zwane polifenolami oraz karotenoidami. Obie te substancje mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Sok z cytryn wypity na czczo znakomicie pobudza do pracy układ pokarmowy, oczyszcza go z toksyn i usprawnia przemiany metaboliczne.

 

Najważniejszą jednak właściwością lemoniady jest to, że stanowi ona doskonały, naturalny izotonik, czyli napój chroniący przed odwodnieniem organizmu. Izotonik składa się z wody, cukru oraz składników mineralnych. Jego zadaniem jest dostarczenie organizmowi węglowodanów oraz uzupełnienie elektrolitów, które są tracone podczas upałów lub wysiłku fizycznego wraz z potem. Do elektrolitów zalicza się podstawowe minerały takie, jak sód, potas, wapń, magnez, a także jony chlorkowe i fosforanowe odpowiedzialne za regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

 

Lato to szczególny okres w roku, kiedy w większym stopniu narażeni jesteśmy na straty elektrolitów ze względu na wysokie temperatury panujące na zewnątrz. Niezwykle ważne jest więc, aby każdego dnia dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu tak, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

 

Warto wiedzieć, że elektrolity tracone są także przy wzmożonym wysiłku fizycznym, w czasie trwania gorączki, czy w przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów. Niedobór elektrolitów może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych i często groźnych objawów ze strony organizmu. Pierwszym zauważalnym symptomem jest uczucie silnego pragnienia i suchości ust. Jeżeli przez dłuższy czas nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, to możemy spodziewać się obrzęków, skurczów mięśni, zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, nudności, a w skrajnym przypadkach nawet utraty przytomności.

 

Lemoniada, czy izotonik ze sklepu?

Jeśli chcesz, to oczywiście możesz sięgać po kupne izotoniki, które są dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Wiedz jednak, że ich skład często pozostawia wiele do życzenia. Niby w kupnych izotonikach znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby spełniły swoją funkcję nawadniającą, czyli wodę, cukry i minerały. Zwykły cukier zastępują tu jednak najczęściej pochodne substancje słodzące takie, jak fruktoza, syrop glukozowy, syrop kukurydziany, izomalt, maltoza czy dekstroza. Dodatkowo w napoju izotonicznym znajdują się regulatory kwasowości, substancje konserwujące, barwniki, stabilizatory i sztuczne aromaty, które z pewnością nie będą służyć Twojemu organizmowi. Po co więc wybierać sztuczne, kolorowe napoje w plastikowych butelkach w cenie kilka lub kilkanaście złotych za 0,5 l izotonika, które w dodatku po wypiciu pozostawiają w ustach nieprzyjemny, słodki posmak, przez który jeszcze bardziej chce Ci się pić? Lepiej wygospodaruj 5 minut wolnego czasu i przygotuj cały dzbanek pysznej, zdrowej i orzeźwiającej lemoniady, która zdecydowanie lepiej zaspokoi Twoje pragnienie!

 

Dlaczego lemoniada nawadnia lepiej niż woda?

Część osób w tym momencie może zacząć zastanawiać się, po co właściwie płacić za izotoniki lub poświęcać czas na przygotowanie lemoniady w domu, skoro woda jest tańsza, łatwiej dostępna i też dobrze nawadnia. Chcemy więc rozwiać wszelkie wątpliwości na temat wody i jej właściwości nawadniających.

 

Wszyscy wiemy, że wodę pić należy i to najlepiej zgodnie z zaleceniami dietetyków od 1,5 do 2 litrów dziennie. Nasze ciała składają się z wody w ponad 60%. Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, m. in. transportuje tlen i składniki odżywcze do komórek oraz pomaga w usuwaniu toksyn. Jest też niezbędna do regulacji ciepłoty ciała i prawidłowego funkcjonowania systemów trawiennych. Ale czy woda rzeczywiście tak świetnie nawadnia organizm?

 

Tak, ale tylko w połączeniu z innymi substancjami, które zwiększają jej wchłanianie. Sama woda po prostu przepływa przez jelita i zostaje wydalona, ale już dodanie do wody szczypty soli, cukru, odrobiny soku owocowego, plasterków owoców, czy kilku listków świeżych ziół sprawia, że woda trafi do komórek naszego ciała i odpowiednio nawodni organizm.

 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż wchłanianie wody w jelicie odbywa się dzięki powstaniu różnicy ciśnień osmotycznych, czyli stężenia jonów sodu i cukru pomiędzy wnętrzem jelita a komórkami organizmu. Jony sodu lub cząsteczki glukozy są wchłaniane niemal natychmiast za pomocą białek transportowych. Jeśli dodamy do wody na przykład trochę soli lub cukru, to wtedy w komórkach organizmu powstaje większe stężenie osmotyczne niż to, które jest w jelitach. Aby wyrównać różnicę ciśnień, komórki wchłaniają wodę, która rozcieńcza stężenie glukozy lub jonów sodu.

 

O lemoniadzie i jej właściwościach wiecie już chyba wszystko! Mamy więc nadzieję, że przekonaliśmy Was do częstszego przygotowania tego napoju dla siebie i swojej rodziny.

 

Jak zrobić lemoniadę w wyciskarce wolnoobrotowej?

Będąc w posiadaniu wyciskarki wolnoobrotowej możecie przyrządzać naprawdę wyśmienite lemoniady. Wystarczy za pomocą urządzenia wycisnąć nieco soku z cytryn, pomarańczy limonek oraz innych owoców, zmieszać go z wodą i kostkami lodu, dodać odrobinę miodu, cukru, ksylitolu lub innego słodzidła (ale też niekoniecznie) i udekorować plasterkami lub kawałkami owoców! Poznaj nasze przepisy!

Lemoniada Classic

  • sok z 3 cytryn

  • kilka listków mięty

  • 6 plasterków świeżej cytryny ze skórką

  • kilka listków świeżej mięty

  • 3 łyżki ksylitolu

  • 1 litr wody, w tym 1 szklanka ciepłej (nie gorącej)

  • kostki lodu

 

Wyciśnij sok z cytryn za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Do dużego dzbanka (o pojemności min.1,5 l) wlej szklankę ciepłej wody, dodaj ksylitol i wymieszaj do rozpuszczenia. Dodaj sok z cytryny, plasterki cytryn i roztarte w palcach listki mięty. Pamiętaj, aby przed dodaniem plasterków cytryny dokładnie umyć i najlepiej sparzyć jej skórkę. Dzbanek uzupełnij zimną wodą i kostkami lodu. Wymieszaj i gotowe!

Lemoniada pomarańczowo-cytrynowa

  • sok z 1 cytryny

  • sok z 2 pomarańczy

  • kilka plasterków pomarańczy

  • kilka plasterków cytryn

  • kilka listków świeżej mięty

  • 2 łyżki miodu

  • 1 litr wody, w tym 1 szklanka ciepłej (nie gorącej)

  • kostki lodu

 

Za pomocą wyciskarki wyciśnij sok z cytryny i pomarańczy. Do dzbanka o pojemności min. 1,5 l wlej ciepłą wodę, dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Wlej sok z cytrusów, dodaj plasterki owoców i listki mięty. Pamiętaj, aby skórkę cytryn i pomarańczy wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Uzupełnij dzbanek wodą i kostkami lodu. Wymieszaj i gotowe!

Lemoniada arbuzowa

  • sok z ćwiartki arbuza

  • sok z 1 cytryny

  • sok z 2 limonek

  • kilka plasterków cytryny i limonek

  • kilka listków mięty

  • 1 litr wody, w tym 1 szklanka ciepłej (nie gorącej)

  • 2 łyżki ksylitolu

 

Za pomocą wyciskarki wyciśnij sok z arbuza, cytryny i limonek. Do dużego dzbanka wlej ciepłą wodę i wymieszaj ją z ksylitolem. Dolej sok owocowy, dodaj plasterki umytej i sparzonej cytryny i limonki oraz listki świeżej mięty. Dzbanek uzupełnij wodą i kostkami lodu. Wymieszaj i gotowe!

Lemoniada owoce leśne

  • sok z 2 cytryn

  • sok z ok. 150 g truskawek

  • sok z ok. 120 g malin

  • kilka plasterków cytryny

  • 1 szklanka różnych owoców jagodowych: malin, borówek, jagód, porzeczek, truskawek

  • 2 łyżki syropu klonowego

  • 1 litr wody

  • kilka kostek lodu

 

Za pomocą wyciskarki wyciśnij sok z cytryn, truskawek i malin i przelej go do dzbanka. Dodaj syrop klonowy, świeże owoce jagodowe i plasterki sparzonej cytryny. Wymieszaj. Całość uzupełnij wodą i kostkami lodu. Ponownie wymieszaj. Gotowe!

Lemoniada rabarbarowa

  • sok z 3 cytryn

  • sok z 4 łodyg rabarbaru

  • kilka plasterków cytryny ze skórką

  • 1 garść mrożonych malin

  • 3 łyżki miodu

  • 1 litr wody, w tym 1 szklanka ciepłej (nie gorącej)

  • kilka kostek lodu

 

Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej wyciśnij sok z cytryn i rabarbaru. Do dzbanka wlej ciepłą wodę, dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Uzupełnij dzbanek plasterkami umytej i sparzonej cytryny, mrożonymi malinami, wodą i kostkami lodu. Wymieszaj i gotowe!

Lemoniada ananasowa

  • sok z 2 cytryn

  • sok z połowy ananasa

  • kilka plasterków świeżej cytryny ze skórką

  • garść ananasa pokrojonego w kostkę

  • woda do uzupełnienia

  • kostki lodu

 

Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej wyciśnij sok z cytryn i ananasa i przelej do dzbanka. Dodaj plasterki umytej i sparzonej cytryny oraz kawałki ananasa. Dzbanek uzupełnij wodą i kostkami lodu. Dokładnie wymieszaj. Gotowe!

 

Powyższe przepisy na domowe lemoniady to tylko propozycje. Korzystaj z szerokiej gamy owoców i wszelkich darów natury, które umożliwiają Ci tworzenie swoich oryginalnych przepisów. Twoja wyciskarka wolnoobrotowa ułatwi Ci zadanie i sprawi, że robienie lemoniady stanie się dziecinnie proste, a przy okazji bardzo efektywne.

pixel