Jak zrobić sok z pokrzywy i jakie ma właściwości?

2023-01-10
Jak zrobić sok z pokrzywy i jakie ma właściwości?

Choć sok z pokrzywy może nie należy do najsmaczniejszych, a zbieranie tego ziela jest dość uciążliwe i wiąże się z ryzykiem powstawania nieprzyjemnych poparzeń, to jednak warto zwrócić się w kierunku natury i wykorzystać możliwości tej niepozornej rośliny, aby odbudować swój organizm po zimie oraz przywrócić sobie odpowiedni poziom energii. Sprawdź, jakich efektów możesz się spodziewać, dzięki regularnemu piciu soku z pokrzywy oraz jak przygotować regeneracyjny, wiosenny tonik z tego jadalnego chwastu!

Sok z pokrzywy i jego cudowne właściwości

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to występujący w stanie dzikim gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych powszechnie porastający polskie pola i lasy. Uznawana jest za wszędobylski chwast, ale posiada wiele cennych właściwości, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się pokrzywę w lecznictwie, kosmetyce, przemyśle włókienniczym i ogrodnictwie.

 

Nie bez powodu przez miłośników zielarstwa pokrzywa nazywana jest polskim superfood, który od wieków używany był w medycynie naturalnej. Sok z młodej pokrzywy był m.in podawany kobietom cierpiącym na schorzenia układu rozrodczego, np. w celu uregulowania cyklu miesiączkowego lub złagodzenia objawów menopauzy. Dawniej sok z pokrzywy uzyskiwano poprzez ucieranie młodych liści lub zalewanie ich wrzątkiem. Następnie posypywano roślinę cukrem i odstawiało w ciepłe miejsce na kilka dni, aby pokrzywa puściła sok.

 

Dziś sok z pokrzywy można otrzymać w bardzo prosty sposób dzięki wyciskarkom wolnoobrotowym, które pozwalają uzyskać maksimum soku z surowca, a co najważniejsze - zachować w nim wszystkie witaminy, minerały i inne, cenne składniki aktywne.

 

Pokrzywa reprezentuje bowiem prawdziwe bogactwo witamin, takich jak: witamina A, E, C, B i K oraz mikroelementów: żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, siarki, jodu, potasu, krzemu, manganu i miedzi. To także nieocenione źródło flawonoidów, kwasów organicznych, garbników i chlorofilu.

9 powodów, dla których warto pić sok z pokrzywy

  1. Sok z pokrzywy to potężny antyoksydant

Ziele pokrzywy bogate jest w związki fenolowe, chlorofil i witaminę C, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia materiału genetycznego i opóźnia procesy starzenia organizmu. Sok z pokrzywy przyczynia się także do odciążenia wątroby odpowiedzialnej za odtruwanie, przez co umożliwia jej lepszą regenerację i prawidłowe funkcjonowanie.

  1. Sok z pokrzywy wspiera pracę nerek

Pokrzywa to naturalny diuretyk. Działa moczopędnie i pobudza do pracy nerki. Sok z pokrzywy wspiera usuwanie nadmiaru kreatyniny, kwasu moczowego, bakterii i piasku z nerek, dlatego doskonale sprawdzi się w takich schorzeniach układu moczowego, jak infekcje bakteryjne, czy kamica nerkowa. Może być też bardzo pomocny w usuwaniu obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie.

  1. Sok z pokrzywy na alergię

Pokrzywa posiada silne właściwości antyhistaminowe. Chwast ten, dzięki zawartości pochodnych tyrozyny, hamuje aktywność enzymów powodujących reakcje alergiczne i zwiększa poziom histaminy, przez co może łagodzić objawy kataru siennego i łzawienia oczu.

  1. Sok z pokrzywy na reumatyzm i osteoporozę

W medycynie ludowej pokrzywa często była wykorzystywana zewnętrznie w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych stawów. Sok z pokrzywy stosowany wewnętrznie, przez swoje działanie moczopędne, pomaga wydalić z organizmu złogi kwasu moczowego zgromadzone w tkankach okołostawowych. W dodatku pokrzywa posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest bogata w wapń, krzem, potas i witaminę C, które korzystnie wpływają na regenerację stawów i kości.

  1. Sok z pokrzywy na wrzody żołądka

Sok z pokrzywy może być pomocny przy nadkwasocie żołądka, działa ochronnie, pobudza wydzielanie śluzu i przyspiesza gojenie.

  1. Sok z pokrzywy na prostatę

Pokrzywa jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w terapii rozrostu gruczołu krokowego. Działanie moczopędne, oczyszczające i przeciwzapalne może spowolnić rozrost prostaty, zmniejszać obrzęk oraz łagodzić ból podczas oddawania moczu.

  1. Sok z pokrzywy na anemię

Pokrzywa działa krwiotwórczo. Zawiera unikalną mieszaninę składników: żelaza, kwasu foliowego, miedzi, witaminy K i witaminy C, które biorą czynny udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny.

  1. Sok z pokrzywy wzmacnia układ odpornościowy

Pokrzywa posiada właściwości immunostymulujące. Pobudza proces niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów oraz wspomaga produkcję limfocytów typu T odpowiedzialnych za produkcję przeciwciał.

  1. Sok z pokrzywy na piękną skórę, włosy i paznokcie

Pokrzywa, dzięki idealnej kombinacji składników odżywczych takich, jak żelazo, krzem, miedź, mangan ma korzystny wpływ na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.

Dlaczego pokrzywa parzy?

W liściach pokrzywy obecny jest kwas mrówkowy - ten sam, co w jadzie mrówek, który jest sprawcą takiej reakcji rośliny na dotyk. Cienkie włoski pokrywające wierzch liści podczas kontaktu ze skórą pękają, wbijają się w skórę i zaczynają wydzielać substancje drażniące powodując pieczenie, obrzęk, wysypkę i powstawanie bąbli. Objawy te nie są niebezpieczne i zwykle całkowicie mijają po kilku godzinach. Warto wiedzieć, że liście pokrzywy przestają parzyć, gdy zwiędną lub zostaną poddane obróbce cieplnej. Jeśli pokroimy liście pokrzywy na małe kawałki, również zneutralizujemy nieprzyjemny, piekący efekt, dzięki czemu swobodnie można dorzucić pokrzywę do sałatki i zajadać na zdrowie.

Jak zbierać pokrzywę?

Pokrzywy lubią rosnąć wzdłuż brzegów rzek i na skrajach lasów, ale można je spotkać również w ogrodach lub na polach. Staraj się unikać zbierania pokrzyw przy drogach, gdzie panuje wzmożony ruch samochodowy, a także w miejscach, gdzie często spaceruje się z psami.

 

Najlepszy czas na zbiór pokrzywy to okres późnej wiosny, dopóki roślina nie zakwitnie. Na przełomie kwietnia i maja liście pokrzywy są już dobrze wykształcone, mają soczysty, jasnozielony kolor i najwięcej korzystnych właściwości dla zdrowia. Wraz z rozwojem rośliny, liście pokrzywy stają się ciemniejsze, czerwonawo-zielone, twardsze i bardziej włókniste.

 

Aby dobrze przygotować się do zbioru, powinieneś wcześniej wyposażyć się w rękawiczki ogrodowe, nożyce oraz kosz, wiadro lub miskę. Pokrzywy rosną zwykle w gronach, więc w jednym miejscu powinieneś zebrać jej całkiem sporo. W rękawiczkach ochronnych możesz ścinać całe pędy lub zbierać jedynie 4 górne liście pozostawiając pozostałą część rośliny do regeneracji.

Jak przygotować świeżą pokrzywę na sok?

Po zebraniu wystarczającej ilości pokrzywy należy starannie umyć liście i łodygi, aby usunąć z nich kurz, piasek, owady i inne zanieczyszczenia. Pamiętaj, że po zerwaniu pokrzywa nadal zachowuje swoje właściwości parzące, dlatego wszelkie czynności przygotowawcze powinieneś nadal wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Aby umyć pokrzywę, najlepiej napełnij zlew zimną wodą, zanurz w niej rośliny, dokładnie opłucz, a następnie osusz ścierką lub ręcznikiem. Wyciskaj sok z pokrzywy możliwie jak najszybciej po zbiorze, gdyż wysychają w zastraszającym tempie.

Jak zrobić sok z pokrzywy?

Aby wykonać 150-250 ml soku z pokrzywy w wyciskarce wolnoobrotowej, powinieneś wykorzystać ok. pół kilograma młodych liści. Warto jednak wiedzieć, że sok z samej pokrzywy charakteryzuje się intensywnym, cierpkim, trawiastym smakiem, który nie przypadnie do gustu każdemu. Można więc mieszać liście pokrzywy z innymi składnikami lub po prostu zastąpić pokrzywą inną zieleninę, np. szpinak lub jarmuż w swoim ulubionym przepisie na sok. W końcu picie soków powinno nie tylko pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie, ale także zapewniać przyjemne doznanie smakowe, które pozwolą kontynuować proces sokowania przez cały czas.

 

Pokrzywa jest rośliną dosyć włóknistą, dlatego jej łodygi warto posiekać przed wyciskaniem. Jeśli natomiast korzystasz z najnowszej generacji wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings Revo830, całe pędy pokrzywy możesz po prostu wsuwać do wąskiego wlotu, dzięki czemu łodyga zostanie pocięta na mniejsze kawałki bez Twojej ingerencji.

 

Składniki soku dodawaj na przemian. Raz kawałek owocu lub warzywa i raz garść zieleniny. To usprawni wyciskanie i pozytywnie wpłynie na smak napoju. Co ważne, nie musisz martwić się, że sok z pokrzywy spowoduje bolesne oparzenia ust lub przewodu pokarmowego. Wyciskarka wolnoobrotowa pozbawia roślinę włosków parzydełkowych, więc sok na pewno nie wyrządzi Ci krzywdy. Przez cały proces przygotowania i wyciskania pokrzywy pozostań jednak w rękawiczkach ochronnych.

Przepis na sok z pokrzywy

Jeśli nie jesteś fanem smaku pokrzywy, a chciałbyś korzystać z dobroczynnych właściwości tej rośliny, to ten sok powinien przypaść Ci do gustu. Owoce doskonale neutralizują trawiasty smak zieleniny, dzięki czemu sok jest smaczny i przyjemnie słodki.

 

Składniki:

  • 1 pęczek młodej pokrzywy

  • 1 zielone jabłko

  • 1/4 ananasa

  • 1 cytryna

Jak przechowywać pokrzywę na sok?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pokrzywa bardzo szybko wysycha i przestaje nadawać się na sok. Nie oznacza to, że musisz zużyć cały zbiór od razu. Pamiętaj, że jednorazowo możesz zebrać naprawdę sporą ilość pokrzywy i zrobić sobie zapas tego ziela do soków nawet na cały tydzień. Wystarczy lekko wilgotną, świeżą pokrzywę ułożyć w plastikowym pojemniku wyłożonym ręcznikiem papierowym, szczelnie zamknąć i włożyć do lodówki. W ten sposób można cieszyć się świeżą pokrzywą przez ponad 7 dni. Z liści pokrzywy możesz także zaparzyć napar, przygotować koktajl lub przyrządzić lekką, pożywną sałatkę na kolację.

Czy wszyscy mogą pić sok z pokrzywy?

Niestety nie wszystkim polecane jest picie soku z pokrzywy. Należy pamiętać, że pokrzywa zawiera szereg silnie działających substancji aktywnych, dlatego na to ziele szczególnie powinny uważać osoby cierpiące na przewlekłe choroby nerek i cukrzycę. Sok z pokrzywy nie jest także oficjalnie zalecany w przebiegu chemioterapii, a także u osób przygotowujących się do zabiegu chirurgicznego. Pokrzywa może też źle reagować z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi lub lekami na nadciśnienie. Jeśli masz wątpliwość co do tego, czy w Twoim przypadku sok z pokrzywy jest wskazany, zasięgnij opinii swojego lekarza prowadzącego.

pixel