Jakie soki pić na nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, na które cierpi obecnie ponad 10 milionów Polaków i niemal 1,2 miliarda ludzi na całym świecie. Choroba ta prowadzi do wielu groźnych powikłań takich, jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, niewydolność serca i układu krążenia, miażdżyca, czy niewydolność nerek. Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą, która w pierwszym stadium rozwoju może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Nawet ponad połowa osób dotkniętych nadciśnieniem żyje z nieświadomością swojej choroby. Aby przeciwdziałać rozwojowi nadciśnienia tętniczego, niezwykle ważna jest profilaktyka. Rezygnacja ze złych nawyków oraz odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego oraz efektywnie wspiera leczenie powikłań. Najnowsze badania dowodzą, że surowe owoce i warzywa oraz świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne mają ogromną moc w przywracaniu harmonii w organizmie i mogą znacząco wpływać na obniżenie poziomu ciśnienia krwi. Sprawdź, jakie soki warto pić na nadciśnienie!
Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny?
Wysokie ciśnienie krwi występuje wtedy, gdy siła nacisku krwi na ściany tętnic jest zbyt duża. To powoduje, że serce zaczyna pracować intensywniej, co z czasem może powodować uszkodzenia mięśnia sercowego. Dodatkowo w ścianach tętnic tworzą się niewielkie pęknięcia, co z kolei prowadzi do gromadzenia się blaszki tłuszczowej.
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem bardzo łatwym do wykrycia. Wystarczy zmierzyć poziom ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierza i wszystko staje się jasne. Prawidłowe ciśnienie krwi, które powinno wskazać urządzenie wynosi 120/80 mmHg. Gdy wysokość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg, a /lub rozkurczowego - 90 mmHg, wtedy można mówić o nadciśnieniu tętniczym. Jeżeli więc wskazanie ciśnieniomierza w znaczącym stopniu odbiega od normy to znak, że należy staranniej zająć się swoim zdrowiem.
Przyczynami nadciśnienia tętniczego są przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Jeżeli palisz papierosy, spożywasz duże ilości alkoholu, twój tryb życia jest głównie siedzący, jesteś stale narażony na stres i w dodatku Twoja dieta opiera się na wysoko przetworzonej żywności, wtedy możesz mieć pewność, że prędzej czy później dotknie Cię nadciśnienie tętnicze. Jaki jest więc klucz do zachowania zdrowia? Oczywiście zmiana codziennych nawyków związana z ograniczeniem lub najlepiej zaprzestaniem palenia papierosów i picia alkoholu, spożywaniem dużej ilości świeżych owoców i warzyw oraz wdrożeniem aktywności fizycznej jako stałego punktu Twojego każdego dnia! Warto również wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi. Jeśli więc osoba z Twojej najbliższej rodziny cierpi na nadciśnienie tętnicze, nie marnuj czasu i nie wystawiaj swojego organizmu na próby. Po prostu zadbaj o swoje zdrowie już teraz. Jak to zrobić?
Nadciśnienie tętnicze - jak zapobiegać?
Wiesz już, że nadciśnienie tętnicze związane jest z nieodpowiednim stylem życia. Odstawienie papierosów, alkoholu, zmiana sposobu odżywiania i ograniczenie stresu to kluczowe kwestie w zapobieganiu powstania tego przewlekłego schorzenia. Pamiętaj, że w wielu przypadkach w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety i wdrażaniu dobrych nawyków, można uniknąć farmakoterapii. Już samo zmniejszenie masy ciała może sprawić, że ciśnienie krwi się unormuje. Twoje serce lubi aktywność fizyczną i potrzebuje regularnego treningu. Szybki marsz, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, joga - znajdź dla siebie ulubione zajęcie, a serce Ci za to podziękuje.
Dieta przy nadciśnieniu tętniczym
Aby zapobiegać i leczyć nadciśnienie tętnicze, konieczne jest zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw bogatych witaminy, minerały i antyoksydanty. Mogą Ci w tym pomóc świeżo wyciskane soki owocowe warzywne uzyskane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, dzięki którym już w 15 minut przyswoisz nawet 90% substancji bioaktywnych obecnych w soku. Działanie soku jest więc natychmiastowe, a w dodatku po jego wypiciu nie będziesz czuł się przepełniony, tak, jak wtedy, gdy zjadasz dużą ilość owoców i warzyw w całości. Soki szybko się trawią i nie zalegają w jelitach. Mieszając różne składniki mające dobry wpływ na obniżanie ciśnienia, uzyskasz jeszcze lepszy efekt.
Co jeszcze warto zmienić w swojej diecie przy nadciśnieniu tętniczym? Unikaj soli i nie stosuj jej więcej niż 5g dziennie. Ogranicz wysoko przetworzone produkty takie, jak słone przekąski, słodycze, fast foody, kolorowe napoje gazowane, konserwy. Zrezygnuj z tłustego mięsa, wędlin, kiełbas i nabiału z dużą ilością tłuszczu. Jedz więcej ryb, orzechów, zdrowych tłuszczy i roślin strączkowych. Zastosowanie się do tych zasad połączone z regularnym piciem świeżo wyciskanych soków to efekt murowany w postaci wyregulowania ciśnienia krwi i uniknięcia niebezpiecznych powikłań.
Soki na nadciśnienie - jakie warzywa i owoce wybrać?
Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających skuteczność świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych w obniżaniu ciśnienia krwi. Po które pokarmy roślinne warto więc sięgać?
Owoce jagodowe, do których zaliczają się truskawki, maliny, jagody, borówki, poziomki, porzeczki, czy jeżyny zawierają związki przeciwutleniające zwane antocyjanami, które mają udowodniony wpływ na obniżanie ciśnienia krwi. Przeprowadzono badania trwające 14 lat, w którym naukowcy Uniwersytetu Harwardzkiego udowodnili, że wysokie spożycie antocyjanów w postaci owoców jagodowych przyczynia się do redukcji wystąpienia ciśnienia tętniczego o około 10%. W dodatku antocyjany w korzystny sposób oddziałują na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, poprawiają funkcje naczyń krwionośnych i sprzyjają zmniejszeniu ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Sok z owoców jagodowych na nadciśnienie
-
1 szklanka truskawek
-
1 szklanka malin
-
1 szklanka jagód
-
1 szklanka porzeczek
-
1 jabłko
Banan to owoc bogaty w potas. Pierwiastek ten zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego wspomagając tym samym leczenie nadciśnienia. Przeprowadzono szereg badań, w których naukowcy zaobserwowali wpływ potasu na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre z nich wykazały nawet, że duże dawki potasu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka udaru mózgu.
Sok z bananami na nadciśnienie
-
2 rozgniecione banany
-
1 pomarańcza
-
½ cytryny
-
1 jabłko
Wyciśnij sok, pomijając banany. Do powstałego soku dodaj rozgniecione banany i wymieszaj.
Sok z buraka to prawdziwa bomba witaminowo-mineralna, która działa z korzyścią dla całego organizmu, w tym skutecznie obniża i reguluje ciśnienie krwi. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że regularne picie 1 szklanki (250 ml) soku z buraka dziennie przez 4 tygodnie obniża ciśnienie krwi o 7,7/5,2 milimetra słupa rtęci (mm Hg). Zauważalny efekt może wystąpić już po 2 godzinach od wypicia soku z buraka i utrzymuje się nawet do 24 godzin.
Sok z buraka na nadciśnienie
-
3 buraki
-
2 jabłka
-
1 marchew
Kiwi to kolejny owoc, który ma moc obniżania ciśnienia krwi. Norwescy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo poddali badaniu 118 osób w wieku około 55 lat. Część z nich otrzymała zalecenie, aby do swojej codziennej diety włączyć 3 owoce kiwi. Pozostali uczestnicy badania zamiast kiwi mieli jeść 1 jabłko. Wyniki eksperymentu były zaskakujące, gdyż zaobserwowano, że ciśnienie skurczowe u osób spożywających kiwi uległo obniżeniu o 3,6 mmHg i wynosiło mniej niż u tych spożywających jabłko.
Sok z kiwi na nadciśnienie
-
4 kiwi
-
1 jabłko
-
1 pomarańcza
-
1 garść szpinaku
Ten słodki, wodnisty owoc zawiera aminokwas zwany cytruliną. Organizm przekształca cytrulinę w argininę, a następnie w tlenek azotu, który rozluźnia naczynia krwionośne i zwiększa elastyczność tętnic, co w efekcie wspomaga przepływ krwi. W jednym z badań przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców z Florida State University w grupie kontrolnej osób z łagodnym nadciśnieniem podawano ekstrakt z arbuza zawierający 6 g L-cytruliny. W ciągu 6 tygodni zauważono, że ciśnienie krwi znacznie się obniżyło.
Sok z arbuza na nadciśnienie
-
250 g arbuza bez skóry
-
1 limonka
-
1 garść świeżej mięty
Zielone warzywa liściaste takie, jak szpinak, rukola, jarmuż, roszponka,czy natka pietruszki bogate są w azotany, które wykazują korzystny wpływ na obniżanie ciśnienia krwi oraz zwiększają wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego. Badania sugerują, że spożywanie co najmniej 1 szklanki zielonych warzyw liściastych dziennie może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Zielony sok na nadciśnienie
-
1 szklanka szpinaku
-
1 szklanka jarmużu
-
1 pęczek natki pietruszki
-
2 jabłka
-
1 banan
Czosnkowi przypisuje się właściwości podobne do leków na obniżenie ciśnienia. W jednym z badań klinicznych pacjentom z nadciśnieniem podawano ekstrakt z czosnku przez okres od 8 do 12 tygodni. Efekty były spektakularne, gdyż zaobserwowano, że suplement z czosnku zmniejszył ciśnienie skurczowe i rozkurczowe średnio o 6,7 mm Hg i 4,8 mm Hg. Wpływ czosnku na obniżenie ciśnienia został potwierdzony także w innych badaniach. Niektóre z nich wykazały, że czosnek może obniżyć ciśnienie nawet o prawie 12 mm Hg.
Sok z czosnkiem na nadciśnienie
-
2 buraki
-
1 jabłko
-
1 łodyga selera naciowego
-
1 grejpfrut
-
2 ząbki czosnku
W łodygach selera naciowego znajdziemy związek chemiczny o nazwie 3-n—butyloftalid, który wykazuje pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach zaobserwowano, że już niewielka ilość selera naciowego obniża ciśnienie krwi średnio o 12-14%.
Sok z selera naciowego na nadciśnienie
4 łodygi selera naciowego
1 ogórek
1 jabłko
1 pomarańcza
Granaty o silnych właściwościach antyoksydacyjnych od dawna kojarzone są z regulacją ciśnienia krwi. Badanie przeprowadzone przez naukowców Margaret University w Edynburgu wykazało, że sok z granatu może obniżyć ciśnienie skurczowe o 7% i rozkurczowe o 6%, a efekt można zauważyć już nawet po 2 tygodniach regularnego picia 500 ml soku z granatu dziennie.
Sok z granata na nadciśnienie
-
1 granat
-
1 plaster arbuza
-
1 pomarańcza
10. Owoce cytrusowe
Pomarańcze, grejpfruty, cytryny i inne owoce cytrusowe zawierają przeciwutleniacz o nazwie hesperydyna, która może korzystnie wpływać na wyregulowanie ciśnienia. Badanie z 2021 roku wykazało, że spożywanie 500 ml soku pomarańczowego dziennie przez okres 12 tygodni przyniosło pozytywny rezultat w obniżeniu ciśnienia krwi.
Sok cytrusowy
-
3 pomarańcze
-
1 grejpfrut
-
1 limonka
11. Pomidory
Pomidory, dzięki zawartości likopenu, również mogą korzystnie wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby serca. Naukowcy japońskiego uniwersytetu Tokyo Medical and Dental University wykazali, że regularne spożywanie soku z pomidorów poprawia parametry skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi.
Sok pomidorowy
-
5 dojrzałych pomidorów malinowych
-
½ papryki
-
1 ząbek czosnku
-
garść świeżej bazylii
Pamiętaj! Nadciśnienie tętnicze to główna przyczyna chorób serca, która może prowadzić do zawału lub udaru mózgu. Świeżo wyciskane soki z wyciskarki wolnoobrotowej w łatwy sposób pomogą Ci nie tylko w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, ale są także w stanie skutecznie regulować ciśnienie krwi w momencie, gdy parametry są podwyższone. Zmiana nawyków żywieniowych to klucz do zachowania dobrego zdrowia i uniknięcia leczenia farmakologicznego. Czy warto więc wypić każdego dnia smaczny sok z wyciskarki wolnoobrotowej? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Zapraszamy Cię do zapoznania się z najnowszym modelem wysokiej jakości wyciskarki Kuvings Revo830, z którą przygotowanie pysznego soku stanie się banalnie proste i szybkie.