Jakie soki pobudzają bardziej niż kawa?
Planujesz odstawić kawę, bo nie czujesz się po niej dobrze? Szukasz alternatywnych i równie skutecznych sposobów na dodanie sobie energii? Postaw na świeżo wyciskane soki owocowe-warzywne z wyciskarki wolnoobrotowej! W tym wpisie podpowiadamy, które soki postawią Cię na nogi o poranku i których picie przyniesie Ci długofalowe korzyści zdrowotne związane z poprawą siły fizycznej i sprawności umysłowej.
Czemu nie kawa?
Jeżeli jesteś na tej stronie i szukasz zamienników kawy, to z pewnością masz już powody ku temu, aby zrezygnować ze spożywania tego energetyzującego naparu. Kawa nie jest bowiem wcale tak świetna, jak ją malują. Co wiemy o kawie?
Kawa słynie ze swoich silnych właściwości pobudzających. Jednak spożywana w nadmiarze może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości takich, jak przyspieszona akcja serca, bóle głowy, stany niepokoju, przewlekłe zmęczenie, drażliwość, nadpobudliwość, czy problemy z zasypianiem. Mimo, że naukowcy udowodnili, że picie kawy w umiarkowanych ilościach działa pozytywnie na nasz organizm minimalizując m. in. ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, to warto dodać, że większość badań przeprowadzono głównie na osobach zdrowych, które nie cierpią na żadne tego typu schorzenia. Wiele osób pijących kawę regularnie doświadcza natomiast różnych niepokojących objawów ze strony układu krwionośnego, nerwowego, a nawet układu pokarmowego, dlatego w końcu decyduje się na zmianę swoich codziennych rytuałów.
Choć w wielu kulturach świata kawa przez setki lat była towarem luksusowym i ma bardzo długą i bogatą tradycję, to współcześnie rytuał picia kawy stał się zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym. Kawa jest dziś głównie symbolem sukcesu zawodowego, perfekcjonizmu, produktywności, zabiegania i często towarzyszy osobom, które pracują w nadmiarze. Zdarza się, że chcąc być stale na wysokich obrotach, pijemy nawet kilka lub kilkanaście filiżanek kawy dziennie, a to już nie jest dobre dla naszego zdrowia.
Kawa - co się dzieje w organizmie po jej wypiciu?
Czy wiesz, że kawa to jeden z najsilniejszych stymulantów na świecie, a kofeina zaliczana jest do substancji psychoaktywnych, które działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy? Rzeczywiście, kawa wzmacnia pamięć i koncentrację oraz poprawia nastrój. Jej działanie jest jednak tylko doraźne.
Tuż po wypiciu filiżanki espresso, kofeina momentalnie trafia do krwioobiegu i powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca. W ciągu 20 minut możemy doświadczyć zwiększenia poziomu energii i lepszego skupienia. Po kolejnych 10 minutach przyspiesza produkcja hormonów wytwarzanych przez nadnercza, a źrenice ulegają rozszerzeniu. W dalszym etapie następuje zwiększona produkcja serotoniny, czyli. tzw. hormonu szczęścia, co prowadzi do zwiększenia siły fizycznej i poprawy koordynacji ruchowej. Stan największego pobudzenia może trwać do 2 godzin, a lekkiego pobudzenia możemy doświadczać nawet przez 4 godziny od wypicia. W tym czasie często sięgamy już po kolejną filiżankę kawy, aby przywrócić poprzedni stan, co jest błędnym kołem.
A co się dzieje w organizmie, gdy kawa przestaje działać? Wiele osób doświadcza tzw. zjazdu kofeinowego, czyli nadmiernego osłabienia, senności i apatii. Przyczyna tego zjawiska tkwi w zablokowaniu przez kofeinę receptorów adenozyny znajdujących się w mózgu, przez co zwiększa się aktywność centralnego układu nerwowego wywołując uczucie pobudzenia i poprawę koncentracji. Nie oznacza to jednak, że po wypiciu kawy adenozyna nie jest produkowana. Ten proces zachodzi cały czas. Kiedy więc stężenie kofeiny we krwi spada, receptory te są uwalniane i wiążą się z nagromadzoną w nadmiarze adenozyną, powodując ospałość i uczucie zmęczenia.
Można więc twierdzić, że stan pobudzenia po kawie jest tak naprawdę iluzoryczny. Kawa nie sprawia, że nie jesteśmy zmęczeni. Kofeina tylko tuszuje stan zmęczenia i przekonuje nasz mózg do tego, aby działał sprawniej. Ospałość i apatia wracają potem ze zdwojoną siłą, co powoduje, że sięgamy po kolejny kubek kawy, a to w dłuższej perspektywie może prowadzić do przewlekłego zmęczenia i wystąpienia zaburzeń na tle nerwowym, czy psychicznym.
Soki zamiast kawy? Czemu nie?
Jeśli masz już pewność, że kawa nie jest dla Ciebie odpowiednia i jesteś gotów porzucić zgubny nawyk picia kawy każdego dnia, to wiedz, że istnieje masa innych skutecznych, naturalnych sposobów na podniesienie swojej energii. Jednym z nich jest włączenie do swojej diety świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych przyrządzanych ze składników o właściwościach pobudzających umysł i ciało. Jakie to składniki?
Burak - to prawdziwa bomba energetyczna, a sok z buraka działa jak zastrzyk energii. Po wypiciu soku na bazie buraka nie poczujesz niepokojącego pobudzenia, czy drżenia dłoni. Sok z buraka ustabilizuje Twój układ nerwowy, usprawni przepływ krwi do mózgu i innych narządów, obniży poziom stresu, wyreguluje ciśnienie krwi oraz będzie stał na straży zdrowia Twojego serca. Sok z buraka działa błyskawicznie. Jest źródłem magnezu, czyli minerału, który to kawa wypłukuje oraz zawiera azotany dotleniające komórki organizmu, w tym obszary mózgu odpowiadające za skuteczną naukę, czy podejmowanie decyzji.
Jarmuż i seler naciowy - wszystkie zielone warzywa liściaste, w tym przede wszystkim jarmuż i seler naciowy zawierają spore ilości witamin z grupy B, magnezu i żelaza, czyli wszystkich tych minerałów, które korzystnie wpływają zarówno na nasz mózg, jak i ciało. Witamina B3 ma szczególnie dobry wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i pozwala utrzymać odpowiedni poziom energii bez zbędnej stymulacji substancjami psychoaktywnymi.
Imbir - korzeń imbiru słynie nie tylko ze wspaniałych właściwości przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych, ale też korzystnie wpływa na podniesienie poziomu energii. Imbir polecany jest w stanach przewlekłego zmęczenia psychicznego i fizycznego, wykazuje korzystny wpływ na pracę mózgu, dotlenia komórki i poprawia ukrwienie mózgu. Wszystko to za sprawą szerokiej gamy witamin i minerałów, które można znaleźć w korzeniu imbiru takich, jak potas, sód, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk i miedź, witamina C, E, B6 i B3.
Cytrusy - to bogactwo antyoksydantów, w tym słynnej witaminy C. Istnieją badania, które wykazały, że osoby spożywające więcej witaminy C uzyskały lepsze wyniki w zakresie koncentracji, pamięci i posługiwania się mową niż osoby z niższym spożyciem. Witamina C sprzyja regulacji poziomu gospodarki węglowodanowej w organizmie i przez to stanowi naturalny zastrzyk energii.
Jagody - to owoce, które spokojnie można nazwać polskim superfood. Wykazują korzystny wpływ na wzrok, powstrzymują stany zapalne w organizmie, obniżają poziom cholesterolu, regulują ciśnienie krwi oraz dbają o odpowiedni poziom cukru we krwi. W dodatku korzystnie oddziałują na samopoczucie i przywracają organizmowi energię. Antocyjany obecne w owocach jagodowych mają doskonały wpływ na procesy zapamiętywania i koncentrację.
Kurkuma - korzeń ten zawiera substancję przeciwutleniającą, zwaną kurkuminą, która może zwiększać w organizmie produkcję czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego tzw. BDNF. Wykazano, że niski poziom BDNF może być związany z deficytami umysłowymi i zaburzeniami neurologicznymi. Podniesienie poziomu BDNF np. poprzez spożywanie większych ilości kurkumy może poprawić funkcjonowanie mózgu i podnieść poziom energii.
Młody jęczmień - podobno sok z młodego jęczmienia może zapewnić energię na cały dzień. Sprawdź sam! Sproszkowany sok z młodego jęczmienia dodany do soku to prawdziwa kopalnia minerałów i bomba witaminowa, która pomaga uzupełnić wszelkie niedobory w organizmie wpływając tym samym na zwiększenie poziomu energii, poprawę kondycji, polepszenie nastroju, pamięci i koncentracji.
Matcha - jeśli potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku energii, dodaj do swojego soku odrobinę matchy. Matcha to japońska, sproszkowana zielona herbata, która zawiera kofeinę podobnie jak kawa, dlatego również wykazuje właściwości pobudzające. L-teanina obecna w matchy powoduje jednak stopniowe uwalnianie się kofeiny, a przy okazji działa odprężająco i wycisza układ nerwowy w przeciwieństwie do kawy. Matcha może być więc lepszą alternatywą dla kawy, gdyż nie wywołuje silnego pobudzenia, a potem nagłego spadku energii i uczucia senności. L-teanina z matchy pomaga zachować koncentrację oraz jasność umysłu, a przy okazji stabilizuje nastrój. Co więcej? Matcha zawiera mnóstwo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki w organizmie.
Na koniec chcemy dodać, że wszystkie soki z warzyw i owoców będą korzystnie oddziaływać na nasz organizm i w miarę regularnego spożywania z całą pewnością przyczynią się do stałego zwiększania poziomu energii i poprawienia witalności życiowej. Krótkotrwały zastrzyk kofeinowy nigdy nie będzie równał się mocy antyoksydantów, witamin i minerałów. Działanie kawy jest chwilowe i może wywoływać szereg skutków ubocznych. Spróbuj więc odbudować swój organizm w sposób naturalny!
Zaprzestań silnej stymulacji kawą i dostarcz mu tego, czego aktualnie potrzebuje. Nawodnij komórki swojego ciała świeżymi sokami, oczyść się z metali ciężkich i toksyn oraz zapewnij sobie regularny odpoczynek, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Na pewno szybko przekonasz się, że Twój organizm zaczyna funkcjonować prawidłowo i na stałe pożegnasz nagłe stany utraty energii.
Odstawienie kawy może wydawać się trudne. Jednak objawy odstawienne takie, jak bóle głowy, nudności, czy osłabienie zwykle mijają po kilku dniach. Jeśli więc podjąłeś decyzję o rezygnacji z picia kawy, to warto się przemęczyć, a w czasie detoksu kofeinowego, po prostu nawadniaj się poprzez picie dużej ilości soków z zawartością wymienionych wyżej składników. Pomogą ci one sprawniej uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i postawią na nogi szybciej niż myślisz. Pamiętaj, że jeśli nawet pożegnasz codzienny nawyk picia kawy o różnych porach dnia, to nie oznacza to, że nie możesz od czasu do czasu, dla przyjemności zafundować sobie popołudniowej filiżanki aromatycznej kawy w towarzystwie przyjaciół, czy rodziny ;)
A teraz poznaj nasze przepisy na soki, które pobudzają bardziej niż kawa!
Przepisy na soki, które pobudzają lepiej niż kawa
Cytrusowo-imbirowy zastrzyk energii
-
2 pomarańcze
-
1 grejpfrut
-
1 cytryna
-
3 cm korzenia imbiru
Energetyzująca moc buraka
-
3 buraki
-
2 jabłka
-
1 marchew
-
1 laska selera naciowego
Sok z gumijagód
-
2 szklanki jagód
-
1 szklanka truskawek
-
1 burak
-
1 cytryna
Zielony sok energetyzujący
-
2 gałązki jarmużu
-
1 garść szpinaku
-
2 laski selera naciowego
-
2 jabłka
-
1 łyżeczka sproszkowanego soku z młodego jęczmienia
Kurkumowy shot stawiający na nogi
-
3 mandarynki
-
1 cytryna
-
2 cm korzenia kurkumu
-
1 cm korzenia imbiru