Sok z jabłek i 10 powodów aby go pić
Nasze rodzime jabłko to jeden z najbardziej popularnych i powszechnie spożywanych owoców na świecie. Wydaje się dość niepozorne, jednak jego rola w codziennej diecie i zdrowym stylu życia okazuje się nieoceniona. Nie bez powodu Anglicy mówią “An apple a day keeps the doctor away”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka”. Poznaj 10 korzyści wynikających z regularnego spożywania świeżo wyciskanego soku z jabłek i dowiedz się, dlaczego to właśnie sok jabłkowy z wyciskarki ma najwięcej zalet.
Sok jabłkowy - napój spożywany na całym świecie
Sok jabłkowy spożywany jest na całym świecie. Uwielbiają go zarówno dzieci, jak i dorośli. Dostępny jest niemal w każdym sklepie spożywczym i restauracji. Producenci soków oferują różne warianty tego słodkiego, orzeźwiającego napoju. Najczęściej spotykany to sok jabłkowy pasteryzowany w kartonie, ale można też dostać soki wytwarzane poprzez tłoczenie świeżych owoców, soki jabłkowe niepasteryzowane, tzw. jednodniowe, a także soki jabłkowe BIO produkowane z organicznie uprawianych jabłek. Cena dwóch ostatnich jest jednak dość wysoka, a przecież jabłka to jeden z najtańszych owoców dostępnych w Polsce.
Jaki sok jabłkowy jest najzdrowszy?
Najzdrowszy sok jabłkowy to ten, który zachowuje jak najwięcej naturalnych składników odżywczych i jest pozbawiony sztucznych substancji oraz dodatku cukru. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie rodzaje soków jabłkowych są dostępne na rynku.
Sok jabłkowy jednodniowy
Wybierając sklepowe soki jabłkowe, najlepiej jest sięgać po soki jabłkowe jednodniowe, które choć mają krótką datę przydatności, to ich zaletą jest to, że otrzymywane są ze świeżych owoców metodą tłoczenia na zimno i nie zostały poddane procesom pasteryzacji, przez co zachowują najwięcej składników bioaktywnych. W sokach jednodniowych znajduje się też naturalny osad, gdyż nie są one poddawane procesom filtracji, co może mieć korzystny wpływ na procesy trawienne. Wadą soków jednodniowych jest ich mała pojemność. Zwykle dostępne są w szklanych małych butelkach o pojemności 250 lub 350 ml i charakteryzują się dość wysoką ceną.
Soki jabłkowe BIO
Soki jabłkowe BIO to zwykle soki tłoczone na zimno pasteryzowane, które powstają z jabłek ekologicznych. Ich cena jest zwykle bardzo wysoka, dlatego naszym zdaniem nie warto przepłacać. Istnieje mnóstwo producentów, którzy sprzedają wysokiej jakości jabłka, z których można samodzielnie wytwarzać soki jabłkowe w domu. Produkcja własnego soku pozwala zachować kontrolę nad procesem i składem, a także zazwyczaj jest bardziej ekonomiczna niż zakup gotowych soków, zwłaszcza tych markowanych jako BIO. Warto też wiedzieć, że sama etykieta "BIO" nie gwarantuje automatycznie lepszej jakości soku. Dlatego, jeśli zależy Ci na świeżym i zdrowym soku, warto sięgnąć po lokalne, świeże jabłka, nawet jeśli nie są one oznaczone jako ekologiczne.
Sok jabłkowy NFC
Producenci soków jabłkowych oferują również tzw. soki NFC (nie z koncentratu), czyli tłoczone ze świeżych owoców pasteryzowane, które najczęściej można kupić w plastikowych workach 3- lub 5-litrowych z kranikiem. Tego rodzaju soki wytwarzane są zwykle bezpośrednio przez polskich sadowników, którzy tłoczą sok ze świeżych jabłek, a następnie poddają go procesowi pasteryzacji w celu zniszczenia szkodliwych bakterii i mikroorganizmów. Proces pasteryzacji może wydłużyć trwałość soku, za to pozbawia go cennych składników, np. witaminy C, niektórych enzymów i przeciwutleniaczy. Jabłkowy sok pasteryzowany nadal jest jednak korzystny dla zdrowia i z powodzeniem można go włączyć do swojej diety.
Sok jabłkowy z soku zagęszczonego
Soki z kartonu lub butelki, mimo, że mają długą datę przydatności do spożycia, są najmniej wartościowe. Te odtwarzane z zagęszczonego soku poddaje się skomplikowanym procesom produkcyjnym oraz pasteryzacji w wysokiej temperaturze, co pozbawia je wielu cennych substancji odżywczych. Soki te nie są niezdrowe, jeśli w składzie nie zawierają dodatku substancji słodzących, konserwantów oraz barwników, dlatego w ostateczności można sięgnąć po tę opcję, jednak nie należy spodziewać się po tym efektu “wow”. Soki jabłkowe z kartonu często są też wzbogacane witaminami, np. witaminą C, co podnosi ich wartość odżywczą.
Świeży sok jabłkowy z wyciskarki wolnoobrotowej
Nie bez powodu na deser pozostawiliśmy sobie sok jabłkowy produkowany w domu za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. To właśnie świeżo wyciskany sok jabłkowy ma naszym zdaniem najwięcej zalet i wygrywa w całym tym rankingu.
Patrząc z czysto praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia, sok jabłkowy wytwarzany w domu jest po prostu najtańszy. Jabłka dostępne są w Polsce przez cały rok, a ich cena nie przekracza 5 zł za 1 kilogram, z czego najpopularniejsze odmiany można kupić za cenę 2 zł za 1 kilogram. Aby zdobyć jabłka, nie trzeba też zbytnio się wysilać, bo owoc ten jest produktem powszechnie dostępnym i można go nabyć w każdym supermarkecie, warzywniaku, a nawet w małym sklepie osiedlowym. Z 1 kg soczystych jabłek wyciskanych za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings możesz otrzymać nawet 0,7 litra soku, czyli prawie 3 szklanki. Opłaca się, prawda?
Jeśli chodzi o kwestie jakościowe soku jabłkowego produkowanego w wyciskarce wolnoobrotowej to również nie ma on sobie równych. Sok wyciskany za pomocą wyciskarki Kuvings Revo 830 zachowuje w sobie wszystko, co najcenniejsze. I nie mówimy tu tylko witaminach i minerałach, ale także o cennych antyoksydantach i enzymach, które pozostają w soku. Niska prędkość obrotowa, minimalna utrata ciepła oraz brak utleniania sprawiają, że sok jabłkowy z wyciskarki to wyjątkowo pełnowartościowy napój, bogaty w naturalne składniki odżywcze, które działają z korzyścią dla naszego zdrowia.
A teraz czas poznać 10 korzyści wynikających z regularnego spożywania soku z jabłek uzyskanego za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej.
10 powodów, dla których warto pić sok jabłkowy z wyciskarki
Sok jabłkowy to bogate źródło witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. W soku z jabłek znajdziemy również witaminę B1, B2, B3, kwas foliowy, czyli witaminę B9, witaminę E, witaminę K, wapń, żelazo, mangan, cynk, miedź i selen. Ten słodki, orzeźwiający napój to także bogactwo antyoksydantów, zwłaszcza kwercetyny należącej do grupy flawonoidów oraz kwasu elagowego i kwasu jabłkowego zaliczanych do polifenoli. W soku jabłkowym nie mogło też zabraknąć cennych enzymów takich, jak katalaza, peroksydaza i polifenoloksydaza, które również wykazują silny potencjał antyoksydacyjny.
Jak wspomnieliśmy wyżej, sok jabłkowy jest doskonałym źródłem polifenoli i flawonoidów, które są korzystne dla zdrowia serca. Badania wykazały, że związki te mogą zapobiegać utlenianiu i gromadzeniu się złego cholesterolu w tętnicach (1) oraz zmniejszać ryzyko choroby wieńcowej (2). Inne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Federalny w Santa Catarina wykazało, że spożycie soku jabłkowego poprawia peroksydację lipidów i stężenia antyoksydantów w surowicy krwi, co chroni przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych i zapobiega rozwojowi procesów miażdżycowych (3). Sok jabłkowy jest też bogaty w potas, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia serca. Minerał ten wpływa korzystnie na rozszerzanie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi.
Udowodniono, że flawonoidy i kwasy fenolowe obecne w soku jabłkowym skutecznie zapobiegają rozwojowi nowotworów i komórek nowotworowych. (4) Badanie przeprowadzone przez Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem wykazało, że regularne spożywanie jabłek lub soku jabłkowego może zmniejszyć ryzyko raka płuc i jelita grubego. (5)
Sok jabłkowy to źródło kwasu jabłkowego, który reguluje pracę wątroby poprzez jej skuteczną detoksykację i właściwości żółciopędne. Jabłka oczyszczają wątrobę z toksyn i produktów ubocznych przemiany materii oraz stymulują wydzielanie żółci, co jest istotne dla procesu trawienia tłuszczów.
Sok jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne, dzięki czemu może łagodzić objawy astmy, co zostało poparte badaniami (6). Ponadto polifenole zawarte w soku odgrywają znaczącą rolę w poprawie zdrowia płuc i zmniejszeniu ryzyka chorób płuc (7). Badania wykazały również, że osoby regularnie spożywające sok jabłkowy mogą mieć lepszą czynność płuc (8).
Sok z jabłek jest dobrym źródłem witaminy A, która stoi na straży zdrowia oczu i chroni je przed chorobami. (9) Regularne picie soku jabłkowego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra.
Udowodniono, że przeciwutleniacze zawarte w soku jabłkowym mogą pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinson (10). Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts-Lowell wykazały, że sok jabłkowy może złagodzić objawy behawioralne u osób z chorobą Alzheimera w umiarkowanym i późnym stadium rozwoju (11).
Witamina C i przeciwutleniacze zawarte w soku jabłkowym korzystnie wpływają na zdrowie skóry. Sok z jabłek pomaga przywrócić skórze blask, odpowiednie nawilżenie i elastyczność. W dodatku może być pomocny w leczeniu problemów skórnych i stanów zapalnych. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu i niweluje wolne rodniki, które mogą przyczyniać się do procesów starzenia skóry, a kwercetyna chroni skórę przed szkodliwym działaniem środowiska i promieni UV.
Choć sok jabłkowy nie jest magicznym eliksirem na schudnięcie, to może stłumić nadmierną ochotę na jedzenie. W dodatku jabłko to owoc niskokaloryczny, a polifenole w nich obecne mają zdolność do zwalczania otyłości. Istnieją badania, które wykazały, że spożywanie przez osoby otyłe całego jabłka lub soku jabłkowego w ilości 240-720 mg/d przez 4-12 tygodni spowodowały utratę wagi (12)
Potas obecny w soku jabłkowym odgrywa również ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Przyczynia się do skutecznego przekazywania impulsów nerwowych pomiędzy komórkami nerwowymi oraz wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej w komórkach nerwowych.
Sok jabłkowy składa się w około 88% z wody i 11% z węglowodanów, co sprawia, że stanowi doskonały środek nawadniający. Sok jabłkowy stosowany jest często w terapii osób odwodnionych. Niektórzy pediatrzy zalecają mieszanie soku jabłkowego z wodą w celu jego rozcieńczania, aby pomóc dzieciom odwodnionym wrócić do równowagi (13). Obecność naturalnych cukrów, elektrolitów (takich jak potas), oraz łatwo przyswajalnych węglowodanów sprawiają, że sok jabłkowy może być korzystny w przypadku odwodnienia, pomagając w przywróceniu równowagi elektrolitowej i dostarczając organizmowi potrzebnych substancji odżywczych.
Wiesz już, że nasze polskie, niepozorne jabłko to skarbnica substancji odżywczych, antyoksydantów i enzymów, które promują zdrowie całego organizmu. Wiesz również, że sok produkowany w domu w wyciskarce wolnoobrotowej jest najbardziej wartościowy, a przy tym stanowi najtańszą i najbardziej ekonomiczną opcję. Powszechna dostępność jabłek sprawia, że zdobycie tego owocu nie jest żadnym problemem. Warto jednak wybierać owoce od sprawdzonego dostawcy. Na lokalnych rynkach z pewnością spotkasz mnóstwo sadowników, którzy dokładają wszelkich starań, aby ich owoce były świeże, dojrzałe i najwyższej jakości. Smacznego i na na zdrowie!