Świąteczny barszcz z wyciskarki

2023-12-13
Świąteczny barszcz z wyciskarki

Święta tuż, tuż, a Ty w przedświątecznej gonitwie dwoisz się i troisz, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik? Biegasz za prezentami, robisz zimowe porządki, dekorujesz dom, pieczesz z dziećmi pierniczki, a na Twojej liście jest jeszcze tyle do zrobienia…Świąteczne menu to kolejny punkt, który spędza Ci sen z powiek, a Ty marzysz o tym, aby Twoi goście byli zachwyceni przygotowanymi przez Ciebie potrawami? Postny, czerwony barszcz to tradycyjne wigilijne danie, które obowiązkowo powinno znaleźć się na świątecznym stole. My podpowiemy Ci dzisiaj, jak zrobić wyśmienity, esencjonalny, zdrowy i szybki czerwony barszcz za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej!

Barszcz tradycyjny, z torebki, z kartonu, czy z wyciskarki?

Wyciskarka wolnoobrotowa to wspaniałe urządzenie, które potrafi ułatwić życie w każdej sytuacji. Na co dzień korzystamy z wyciskarki głównie w celu przygotowywania soków, ale skrywa ona o wiele więcej możliwości.

 

Przygotowanie tradycyjnego barszczu wymaga nieco zachodu. Chyba, że zdecydujesz się na zakup gotowego barszczu z torebki, co zdecydowanie odradzamy. Tego typu mieszanki zazwyczaj nie mają nic wspólnego z prawdziwym barszczem. Zawierają utwardzony tłuszcz palmowy, dużą ilość cukru i jego pochodnych, hydrolizowane białko, substancje zagęszczające, a buraki stanowią jedynie 10% całego produktu. Dostępny jest jeszcze barszcz czerwony w kartonie. Jego skład jest o niebo lepszy, bo znajdziemy tutaj ponad 50% soku z buraka. Jednak i on nie wzbudza do końca naszego zaufania i w dodatku nie smakuje tak dobrze, jak barszcz przygotowany samodzielnie w domu.

 

No a jak się robi klasyczny czerwony barszcz? Nie da się ukryć, że jest to zajęcie dosyć czasochłonne i nierzadko też brudne :) Buraki mają to do siebie, że farbują skórę, deskę do krojenia i blat, a pozostawione ślady ciężko jest domyć. Aby ugotować smaczny barszcz, do garnka trzeba włożyć włoszczyznę, cebulę, przyprawy oraz oczywiście buraki, które najpierw należy obrać i pokroić na małe kawałki. Całość należy gotować ok. 2 godzin, a potem odcedzić i dodać jeszcze kilka ważnych składników. Jeśli nie masz na to czasu i nie chcesz się pobrudzić, to wyciskarka załatwi za Ciebie sporą część roboty, a Ty będziesz mógł zrezygnować z czasochłonnego obierania i krojenia buraków. Przekonaj się sam!

Jak zrobić świąteczny barszcz z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej?

Aby przygotować smakowity barszcz dosłownie w parę chwil, polecamy Ci ugotować bulion na kilka dni przed wigilią. Wykonaj bulion taki, jak lubisz. Powinien być to wywar postny, czyli przyrządzony wyłącznie na warzywach. Do wody włóż pora, marchew, pietruszkę, selera, przypaloną cebulę, liście kapusty, trochę natki pietruszki, świeży lubczyk, pomidora, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i sól. Aby bulion miał nieco bardziej świąteczny smak, możesz dołożyć też kilka suszonych grzybków. Następnie przelej gorący wywar do czystych, wyparzonych słoików, starannie je zakręć, odwróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia. W ten sposób Twój bulion spokojnie przetrwa w lodówce nawet do 2 tygodni. A teraz przejdźmy do składników, które będą Ci potrzebne do przygotowania finalnego barszczu.

 

 

Składniki na świąteczny barszcz:

 

  • 2 kg buraków - najlepiej ekologicznych

  • 2 litry domowego bulionu

  • 2 jabłka

  • 3 łyżki cukru, ksylitolu lub miodu

  • 3 łyżki octu jabłkowego

  • 2-3 ząbki czosnku

  • 2 łyżeczki majeranku

  • 1 łyżka oliwy

 

Przygotowanie:

 

Dzień przed wigilią wyjmij bulion z lodówki, przelej do garnka, dodaj posiekany czosnek i majeranek i zagotuj. W tym czasie zajmij się burakami. Jeśli masz taką możliwość, kup buraki ekologiczne od lokalnego rolnika lub na pobliskim targowisku. Takie buraki pozwolą Ci uzyskać nie tylko niezwykle esencjonalny barszcz, ale również zaoszczędzą Ci sporo niepotrzebnej i brudnej pracy. Ekologicznych buraków nie musisz bowiem obierać ze skórki, a nawet dobrze, żebyś tego nie robił. W skórce buraka kryje się mnóstwo cennych witamin i minerałów takich, jak m.in. witamina C, witamina A, witamina B2, żelazo i cynk. Wyciskarka pięknie wyciśnie z buraków wszystko, co najlepsze i pozostawi suchy opad, który nie jest Ci potrzebny do przygotowania barszczu. Jeśli wybierzesz małe sztuki, to nawet nie będziesz musiał kroić buraków na mniejsze kawałki. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy innowacyjnej wyciskarki Kuvings Revo 830, która została wyposażona w 2 wloty na warzywa i owoce. Jeden z nich ma średnicę aż 8,8 cm, co umożliwia wyciskanie w całości pomarańczy, jabłek, a nawet buraków. Mocny silnik jakości gastronomicznej bez trudu sobie poradzi nawet z twardymi warzywami.

 

Wróćmy do przygotowania barszczu. Buraki i jabłka starannie umyj pod bieżącą wodą i przepuść przez wyciskarkę wolnoobrotową. Gotowy sok przelej do gotującego się wywaru i zmniejsz moc palnika. Dodaj cukier, ksylitol lub miód, ocet jabłkowy i oliwę. Zamieszaj, podgrzej delikatnie i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 5 minut. Dosól, dopieprz lub dosłodź wedle uznania. Gotowe! Domowy barszcz najlepiej smakuje na drugi dzień, gdy wszystkie smaki się przegryzą. Świąteczny barszcz z wyciskarki podawaj z grzybowymi uszkami, krokietami lub po prostu z makaronem. Smacznego!

pixel